İğne Korkusu Nasıl Yenilir?

İğne korkusunun genellikle çocuklarda olduğu düşünülse de, aslında yetişkinler için de söz konusu olan bu durum, çocuklara da genellikle anne, baba, ya da akrabalarından geçmekte; yani çocuklar tarafından öğrenilmektedir. İğne korkusunun temelinde, vücudun herhangi bir yerine yabancı bir cismin girmesi, vücuda bir şey vermesi; ya da vücuttan bir şey alması yatmaktadır. Peki iğne korkusu nasıl geçer, iğne korkusu nasıl yenilir?

Eczaneye, hastaneye, ya da dişçiye giden bir bireyin renginin solduğu, tansiyonunun düştüğü, vücudunun kasıldığını görebilirsiniz ki bu durum genellikle iğne korkusundan kaynaklı olup, bayılmalara kadar giden olumsuz sonuçlara da neden olabilmektedir. Bir kişide iğne korkusunun oluşması için, vücudunun herhangi bir yerine iğnenin batmasına gerek yoktur. O iğnenin vurulacağını bilmek dolayısı ile ameliyat olmayan, diş çektirmeyen kişiler bulunduğu gibi, iğnenin kendisine doğru getirildiğini gördüğü anda korkmaya başlayan kişi sayısı da oldukça fazladır.

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuğuna iğne vurulacağında, çocuğunun olduğu tarafa bakamayan anneler, çocuklarında iğne korkusunun başlangıcına temel oluşturduklarının farkında dahi değildirler. Sonrasında ise, çocuk hasta olup da, iğne vurularak tedavi olmak istemediğinde, bu durumdan dolayı çocuklarına kızarlar. Sebebin kendileri olduğunu düşünseler…

İnsanlarda olduğunun farkında dahi olmadığımız iğne korkusu, aslında çok gelişmiş bir şekilde, pek çok bireyde vardır. Bu korku öyle bir hal almıştır ki, film izlerken, birine iğne yapıldığında, dönüp bakmayabilirler. İğne gördüklerinde korkabilirler. Eğer iğnenin içerisinde bulunan bir maddeye karşı alerji söz konusu ise, iğne sonrasında bayılan bir kişi, durumu iğneye bağlayabilir; ve her iğne vurulduğunda bayılacağını düşünebilir…

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Bu gibi durumlar, insanların gelecekteki sağlık durumlarını etkileyeceği için, mutlaka iğne korkusunun yenilmesi, geçirilmesi gerekmektedir. Peki iğne korkusu nasıl yenilir, iğne korkusu nasıl geçer? Hipnoterapinin bu anlamda olumlu etkisi bulunacağını belirten uzmanlar, yöntem sayesinde iğne korkusunun nedeninin bulunabileceğini, ve bu sayede problemin çözümlenebileceğini belirtmekteler.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası