Gizli Depresyona Dikkat!

Depresyon günümüzün en yaygın hastalıklarından bir tanesi, ama, depresyonda olduğunuzu bilmek, depresyonda olmanıza karşın bunun farkında olmamaktan çok daha iyi. Çünkü, distimik bozukluk olarak da bilinen gizli depresyon, günümüzde pek çok kişide bulunan, ve var olduğu kişilerde intihar eğilimi dahil pek çok probleme neden olan önemli bir psikolojik rahatsızlık… Hastanın rahatsızlığını kabullenmemesi, ve bu nedenle doktora gitmeyi reddetmesi de, problemin ciddiyetini iki kat daha fazla arttırıyor…

Distimik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Gizli depresyon belirtileri, depresyondan daha ağır olmakla birlikte, ortalama iki senenin bulgularına bakılarak belirlenmektedir. Kişiler, en az iki sene boyunca, genellikle mutsuz, düşük enerjili, az; ya da çok yemek yiyen, kendine olan güveni azalmış, huzursuz, karamsar iseler, onlarda distimik bozukluktan söz edilebilmektedir.

Söz konusu gizli depresyon belirtileri, en az iki sene boyunca, kişilerde var olduğundan dolayı, hastalığını kabul etmeyen kişiler kendilerinin karakter olarak değiştiğini düşünüyor. Ancak, iş veriminde de düşüşler yaşıyorlar. Duygusal pek çok problemleri olan bu kişilerin, fiziksel olarak da sık sık hastalandıkları gözlemleniyor.

Distimik bozukluk hastalarının, yaşıtlarına göçre daha geç evlendikleri, bunun nedeninin ise, yaşadıkları travmalar olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda, bu kişilerin intihar eğilimlerinin bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

Gizli Depresyon Nasıl Geçer?

Bazen depresyon ilaçlarının işe yarayabileceği distimik bozuklukta, bazen bu durumun söz konusu olmaması da mümkün. Kadınların, erkeklerden iki kat daha sık yakalandığı bu hastalığın, çocuklukta yaşanan travmalarla yakın ilişkisi bulunuyor. Distimik bozukluk için belirtmemiz gereken son detay ise, hastalığa yakalanan dört kişiden bir tanesinin, bu hastalıktan kurtulmama ihtimalinin söz konusu olması…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası