Depresyonun Nedenleri Ve Çocuklarda Depresyonun Belirtileri

Çağımızın en önemli psikolojik, ve psikiyatrik sorunu olan depresyon ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizlere yazımız içerisinde aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu bilmesek de, şu bilgileri, belki yeni ediniyorsunuzdur düşüncesi ile sizlerle paylaşmak istiyoruz ki: depresyon, genetik bir sorun olabilmekte; bununla birlikte, kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Elbette sadece bu bilgiler değil, depresyonun nedenleri, ve depresyonun belirtileri çok daha kapsamlıdır. Çocuklarda depresyonun belirtileri; ve yetişkinlerde depresyonun belirtileri dahi birbirinden oldukça farklıdır. Dilerseniz zaman geçirmeden, ilk olarak depresyonun nedenlerine bakalım:
Depresyonun nedenleri arasında ilk olarak kronikleşmiş olan fiziksel problemlerden söz etmek gerekmektedir. Bunun yanında, kişi işsiz kalmışsa; ya da işinden yeni ayrılmışsa, bunun da depresyon nedenleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Depresyonun nedenlerinden bir diğeri de yalnızlıktır. Ve eğer çok değer verdiğiniz birini kaybetmişseniz, bu durumun da depresyonun nedenleri arasında yer aldığını bilmeniz gerekiyor demektir. Depresyonun nedenleri arasında, şehir, ya da ülke değişikliklerin yer aldığını belirtmeyi de unutmamalıyız. Kişi yaşlanmışsa, ya da emekli olmuşsa, bu durum da onun depresyona girmesine neden olabilir. Evlilik hayatında, ya da iş hayatında yaşanan, ve de bir türlü çözülemeyen problemler de depresyonun nedenleri arasında yer alırken, kişinin şiddete, ya da benzer durumlara maruz kalması, alkol, ya da madde kullanımı gerçekleştiriyor olması gibi nedenler de depresyonun nedenleri arasında yer almaktadır. Genel olarak yaşanan olumsuzlukların dahi depresyonun nedenleri arasında yer alabileceğini belirtmeyi unutmamalıyız.
Çocuklarda depresyonun belirtileri: Çocuklarda depresyonun belirtilerinin, yetişkinlerde depresyonun belirtilerinden daha farklı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Çocuklarda depresyon belirtileri arasında ilk olarak, çocukların davranışlarındaki değişikliklerden söz etmek gerekmektedir. Bu değişiklikler, çocuğun daha durgun, ya da hareketli olması şeklinde kendini gösterebilir, ve çocukta gözlemlenen bu değişikliklerin nedeni de depresyon dolayısı ile duygularını ifade edememesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında, çocuklarda depresyonun belirtileri arasında, çocuğun yüz ifadesindeki değişikliklerden de söz etmek gerekmektedir. Yüz ifadesi çocuğun mutsuz olduğunu ele vermektedir, bununla çocuğun yüz ifadesinde bir durgunluk göze çarpmaktadır. Çocuklarda depresyonun belirtileri arasında bir öfke halinden de söz edilmelidir, ve bu öfke çok da hızlı gelişmektedir. Olaylara verdiği tepkiler çok anidir. Karın ağrısı, uykusuzluk; ve iştahsızlık gibi belirtilerin de çocuklarda depresyonun belirtileri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.
Yetişkinlerde depresyonun belirtileri: Yetişkinlerde depresyonun belirtileri arasında ilk olarak, kişinin kendisini sosyal ortamlardan uzaklaştırdığından söz etmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, agresif olabilen yetişkinler, olaylara karşı umursamıyormuşçasına tepkiler de verebilirler. Yetişkinlerde depresyonun belirtileri ile ilgili bilgilerimizi aktarmaya devam ederken, uyku sorunlarından; ve ani kilo değişimlerinden de söz etmemiz gerekmektedir. Zaman zaman vücutta meydana gelen bir takım ağrılar da yetişkinlerde depresyonun belirtileri arasında yer almaktadır. Kariyerinde düşüşlere de neden olan depresyonun, kişiye güven kaybı yaşattığı, ve bununla birlikte, çevresindekilerle çatışma içerisine girmesine neden olduğunu da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası