Depresyonda Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Depresyon artık günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor. Ve söz konusu bu yaygınlık dolayısı ile de insanlar depresyon belirtilerini hafife alıyorlar. Aslında depresyon ciddi, tedavi gerektiren bir hastalıktır. Aksi halde ilerlemesi durumu söz konusu iken, kurtulabilecekken tedavi olma seçeneği elbette daha mantıklıdır. Depresyon konusunda daha önceden tecrübesi olan kişiler için, depresyonda olup olmadığımı nasıl anlarım sorusunun yanıtları daha kolaydır. Ama bazen de hayatımıza sinsi sinsi girer depresyon; bir anda çok mutlu olur; ya da her şeye üzülebilirsiniz. Kendinizi fiziksel olarak yorgun hissedebileceğiniz gibi inisiyatif eksikliği de yaşayabilirsiniz. Peki depresyonda olup olmadığımı nasıl anlarım sorusunun yanıtları nelerdir?

Depresyonda Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Gizli depresyonun söz konusu olduğu kişiler genellikle felsefi konuşmaya, soyut cümleler kurmaya başlarlar. Bu kişilerin hayatın anlamı hakkında konuştuklarına da sıklıkla şahit olabilirsiniz. Hani bazı kişiler vardır ve filozof olduklarını söyler; düşünürüz… Bu kişilerde depresyon sorgulanmalıdır.

■ Depresyon belirtilerinden bir diğeri de, mazeretler bulmaktır. Örneğin, sizin doğum gününüze gelecek olan bir arkadaşınız, ya da yakınınız gelmemek için bahaneler uydurur; ama öyle bahaneler anlatır ki, bu onun duygusal durumu ile alakalıdır; sizi de etkilemeyecek şeyler kurgularlar.

■ Gizli depresyonu olan kişiler, olaylara olması gerektiği gibi tepki vermeyebilirler. Diyelim ki bir yakınları vefat ettiğinde, hiç bir şey olmamış gibi davranabilirler. Bununla birlikte, kavga anında kavga etmeyebilir, bazen de düşünce ve duygularını dile getirmekten kaçınabilirler.

■ Nefes almakta zorlanma, baş ağrısı, diş ağrısı, kalp ağrısı… gibi hastalıklar da depresyon belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durumda doktora kontrole giden kişilerin sağlıklarında hiç bir problem olmadığı sonucuna varılır. Ancak aslında kişinin sorunu karar vermekte zorlanmaktır ve bu da bir depresyon göstergesidir.

■ Takıntılı, saplantılı kişilerdir. Sürekli aynı şeylerden konuşur dururlar ve bir yakınınızın bu halini hemen fark edersiniz zaten. Cevap aradıkları şeyler vardır. Bir şeyler yapmaları gereken durumlarda yapamaz; sadece konuşurlar. Ancak her şeyi de kendilerinin yapması gerektiğini, ya da yapabileceğini düşünürler.

■ Daha önce düzenli, bakımlı, temiz olan bir yakınınızın bir anda düzeninden vazgeçmesi, evini temiz tutmaması; hatta değişen giyinişi ile dahi kendini, gizli depresyonda olduğuna dair ele verebilir. Basitçe bir kişinin depresyonda olup olmadığını, giyimi, evi bile ele verebilir.

■ Her zamanki yaptığı işleri artık yapamaz hale gelen depresyonlu kişi, çabuk yorulabilir. Verimliliği düşer… Tüm bunların, depresyon belirtileri arasında yer aldığını ama iyiye işaret olmadığını belirtmeliyiz.

■ Gizli depresyondaki kişiler mutluymuş gibi davranır ve zor konulardan konuşurken genellikle gülerler. Bu gibi durumlarda onlarla, kendilerine güven verici bir konuşma yapmanız gerekir. Bu konuşmanın sonunda zaten durumlarını anlarsınız. Yalnız şunu da unutmamalısınız ki: tedavi edilmeyen gizli depresyon bir zaman sonra, kişilik halini alır ve kalıcı olur. Bu nedenle, gerek kendiniz, gerek yakın çevreniz için, depresyon belirtilerine karşı tetikte olmalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası