Çocuğum Herşeyden Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Bundan belirli bir zaman öncesine kadar çocuğu büyüten anne idi, ve çocuk, eğer anne çalışmıyor ise kreşe gitmezdi. Annenin ise tek ilgi odağı çocuğu idi. Tüm düzeni ona göre kurulan anne, ve hatta ev yaşamı söz konusu idi… Günümüzde ise durum bundan biraz daha farklı olarak gelişiyor. Her şeyin öncesinde anneler genellikle çalışıyor. Çalışmasalar dahi daha sosyaller… Bu sosyallik, gerek reel, gerekse de sanal olabiliyor. Hal böyle olunca, belirli bir zamana kadar yanında, sonrasında ise kreşte büyüyen çocuk, geçmişte olanın tersine annenin düzenine uyum sağlamak durumunda kalıyor… Sonrasında ise anneler, “Çocuğum çok korkuyor.” ya da, “Çocuğum herşeyden korkuyor.” şeklinde şikayetlerde bulunmaya başlıyor…

Çocuğum Çok Korkuyor, Çocuğum Herşeyden Korkuyor. Neden?

Anneler, babalar, çocukların her şeyden korkmasından şikayetçi olan aile büyükleri, yardımcılar… Çocukların karanlıktan, seslerden, kedi – köpekten, ya da birilerinden korkmasının arkasında bulunan gerçeğin kendinizle alakalı olup olmadığı sorusunun yanıtı, öncelikle gözden geçirmeniz gereken yanıttır.

Eğer ki siz, çocuğunuz evde akıllı dursun, siz de Facebook’ta rahat rahat sohbet edin diye onu, alt komşunuzun köpeğinin olduğu, ve eğer gürültü yaparsa köpeğin yukarı çıkacağı ile korkutuyorsanız, çocuğunuz normal olarak köpeğin korkulacak, zarar verecek bir canlı olduğunu düşünecek, ve belki de ömür boyu bütün köpeklerden korkacaktır.

Aynı örneği farklı nesne, ya da kişiler için de uyarlayabilirsiniz. Örneğin, karanlığa gitmemesi gerektiğini, karanlıkta “öcü”‘nün olduğunu söylerseniz, çocuk bir zaman sonra öcü diye bir şeyin olduğunu düşünecek, ve, sadece karanlıkta değil, her yerde ona zarar verebileceğini hissederek, sürekli sizi yanında isteyecektir.

Bu, ve buna benzer durumlar, ne yazık ki sadece çocuğun korkmasına neden olmaz, siz sadece bunu görürsünüz o anda; ama ilerleyen zamanlarda özgüveni düşük bir bireye dönüşeceği aklınızın ucundan bile geçmez. O anda an’ı kurtarmanızdan daha önemli bir şey yoktur… Unutmayın ki, ilerleyen zaman içerisinde bunları hatırlayacak olan çocuğunuz, belki de hiç yenemeyeceği korkusundan, ya da hiç kazanamayacağı özgüveninden dolayı sizi sorumlu tutacak… Siz ise, zamanı geri alamayıp, sadece ne kadar iyi ebeveynler olduğunuzu ona anlatarak kendinizi savunmaya çalışacaksınız…

Çocuğum Çok Korkuyor, Çocuğum Herşeyden Korkuyor. Ne Yapmalıyım? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası