Bulmaca Çözmenin Faydaları

Bulmaca çözmek aslında çok eskiden gelen bir alışkanlık ve özellikle internetin, televizyonların daha yaygınlaşmadığı zamanlarda çok yoğun şekilde tercih ediliyordu. Günümüzde gazetelerin bulmaca ekleri neredeyse kitap gibi. Hem bu avantajı değerlendirip, hem de internette geçirdiğimiz zamanlarda bulmaca çözmek için hazırlanmış olan uygulamaları kullanarak bulmaca çözmenin faydalarından yararlanabiliriz. Peki nedir bulmaca çözmenin yararları?

Bulmaca Çözmenin Faydaları

Bulmaca çözmek, geçirilen zamana anlam katmasının yanında, kişide fiziksel ve zihinsel huzur da sağlıyor. İşte bununla birlikte bulmaca çözmenin yararları arasında yer alan diğer detaylar:

■ Bütünleştirici bir özelliği bulunan bulmaca çözmek, insanlar üzerinde tatmin edici bir etkiye sahip. Bununla birlikte, salgıladığı dopamin hormonu dolayısı ile zevk ve mutluluk kaynağı oluyor. Heyecan yaşayan kişi, hedefine ulaştığı zaman dopamin hormonu yükseliyor. Eğer kişiler uzun süre heyecan yaşamaz, sıradan bir hayat sürerse dopamin seviyesi düşer. Bu da depresyon, uyuşukluk hissi ve düşük enerjiye neden olur. Her gün bir bulmaca çözme hedefi dahi koyarsanız Dopamin seviyeniz yükselecek ve siz hayata daha pozitif bakacaksınız.

■ Bulmaca çözmenin yararları arasında, yaşa bağlı nörolojik bozuklukların giderilmesinden de söz etmek gerekir ki bu problemler arasında ilk olarak alzheimerden söz edebiliriz. Alzheimer riskini azaltmak için bulmaca çözün.

■ Bulmaca çözmek, beyninizi çalıştırmanıza yardımcı olur ki bu sayede çalışan beyniniz rahatlayacaktır. Alışveriş yapmak, televizyon izlemek, bulmaca çözmek aynı etkilere sahiptir.

■ Bulmaca çözerek zihinsel işlevlerini geliştiren kişiler, bununla birlikte dil becerilerini de geliştirmiş olurlar ve sözlü etkinliklerde daha aktif olabilirler. Bunu sağlayabilmek için dört hafta boyunca her gün bulmaca çözmeyi deneyip, sonrasında sonuca bakabilirsiniz.

■ Aile üyeleri ve arkadaşlarınızla birlikte bulmaca çözerek de sosyalleşebilirsiniz. İşbirliği yeteneğinizi arttırarak bu şekilde problem çözme hızınızı da yükseltebilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası