Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Ruh sağlığına, kimilerimiz ilgiden, kimilerimiz ise kendimiz ile alakalı var olabilecek sorunları çözebilmek adına ilgi duyuyoruz. Ya da bazılarımız Psikolog ya da Psikiyatra gidiyor ve sonrasında kendisine konulan teşhisi araştırmak üzere ruh sağlığı konularında bilgi edinmeye çalışıyor. Borderline kişilik bozukluğu da merak edilen konular arasında yer alıyor. Borderline kişilik bozukluğu nedir, borderline kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir, borderline kişilik bozukluğu sebepleri nelerdir, borderline kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır…? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bir kişilik bozukluğu olduğunu isminden de anlayabileceğimiz borderline kişilik bozukluğu, kişinin duygularında dengesizlik ile ortaya çıkar ve diğer insanlarla iletişimde yaşanan problemler ile sık sık karşılaşılır. Bu sorun genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar.

Borderline kişilik bozukluğu yaşayan bir bireyin duyguları çok ani değişimler gösterir. Bir olay hakkında umudu çok yüksekken ve her şeyin istediği gibi olacağını düşünürken, bir anda tüm umutlarını kaybedip, kendini de çok değersiz hissedebilir. Ani öfke patlamaları yaşayan kişi, sonrasında, ortamda yaratmış olduğu huzursuzluktan pişman olabilir. Halk arasında bu gibi kişileri dengesiz olarak düşünebilmekteyiz.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri

■ Kişide, sürekli olarak, boşluktaymış duygusu hakimdir.
■ Kim olduğunu düşünmeye başlar.
■ İnsanların kendisini terk edeceğinden çok korkar. Yalnız kalma korkusu hakimdir. En ufak bir terk edilişte, aşırı çaba sarf eder.
■ İnsanlarla olan ilişkilerinde dengesizleşir.
■ Kişileri ya da olayları gözünde ya gereğinden fazla büyütür; ya da değersizleştirir.
■ Öfkesi hem çok yoğundur, hem de bu öfkeyi kontrol edemez.
■ Kendine, sadece ilgi çekmek için zarar verebilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Sebepleri

Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan borderline kişilik bozukluğu, çocukluk döneminde yaşanmış olan sarsıntılardan; ebeveynlerle olan sorunlardan, yakın ölümleri ya da ebeveyn boşanmalarından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Travmaya neden olan bedensel taciz, sözlü ya da duygusal istismar da borderline kişilik bozukluğu sebepleri arasında yer almaktadır.

Tüm bunların sadece biri dahi gerçekleşmese bile borderline kişilik bozukluğu ortaya çıkabilir. İnsanların beyinlerinin birbirlerinden farklı çalıştığını unutmamak gerekir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Her şeyin öncesinde, borderline kişilik bozukluğu yaşadığınızı düşünüyorsanız, bunun belirtilerinin sizde var olduğundan şüpheleniyorsanız, ilk olarak bir uzmana danışmalısınız. Bu önce Psikolog, yeterli gelmediği takdirde Psikiyatr olabilir. Psikolog tarafından alacağınız terapi, sizin iyileşmenizi olanaklı hale getirebilir. Ama iyileşme isteğiniz, sorunun düzelme süresi ve netliğini belirleyecek en önemli faktördür.

Uzman sizin ilk olarak, terk edilmeye karşı olan kaygılarınızı azaltmaya çalışır; diğer belirtileri azaltma yönünde çaba gösterir. Çevrenizdeki insanlarla olan iletişiminizdeki kopuklukları gidermeyi hedefler. Öfkenizi kontrol edebilme ve ifade edebilme yöntemleri konusunda sizi bilinçlendirir.

Kendinize karşı olan tutumunuzu görmenizi sağlayacak olan uzman doktorunuz, bu anlamda kendinizi düzeltebilmenize yardımcı olur. Tüm bu süreçlerin sonrasında, kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlarsınız. Ve dengesiz haliniz daha dengeli bir şekle bürünür.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası