Romatizmal Ağrıya Ne İyi Gelir?

Romatizmal ağrıların genel olarak tedavisinin zor olması, hatta hastanın hareket olanağını kısıtlamaya kadar varan sonuçlarının bulunması dolayısı ile, kişiler, gündelik yaşamda romatizmal ağrılardan çok olumsuz etkilenmektedir. Ancak alınacak bazı önlemler ile, romatizmal ağrıların en aza indirgenmesi ve hastalığın gündelik yaşamı olumsuz etkilemesi gibi durumlar en aza indirgenebilir. Peki romatizmal ağrıya ne iyi gelir? Romatizmal ağrılar nasıl geçer? İşte sorularınızın yanıtları:

Romatizmal Ağrılar Nasıl Geçer?
Romatizmal Ağrıya Ne İyi Gelir?

Vücutta bulunan eklemler ve kıkırdak, zaman içerisinde incelir, aşınır ve sonuç itibari ile de yırtılır. Bu yırtılma, romatizmal hastalıkların temelinde yatan nedendir. Eklemlerde görülen ağrı ile ilk belirtisini veren romatizmal hastalıklar, başlangıçta, uzun ve yorucu aktiviteler yapılması ile kendini gösteren ağrı şeklinde belirti verir. Bu ağrılar, ağrı kesici kullanımı ile giderilir. Ancak zaman içerisinde ağrı kesicilerin işe yaramadığı gözlemlenir; romatizmal ağrılar dayanılmaz bir hal alır.

Fakat, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, yaşam tarzınızda bazı değişikliklere gider, bir kaç önemli noktaya dikkat ederseniz, ağrılarınızı olabildiğince azaltabilmeniz mümkündür. Peki bu noktada dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir?

■ Dikkat etmeniz gereken ilk şey, ideal kilonuzda olmanızın gerekliliğidir. Fazla kilo, eklemlere büyük yük binmesine neden olur ve bu durum hem ağrıları arttırır; hem de uygulanan tedavi yöntemlerinin etkinliğini azaltır. Bu nedenle ideal kilonuza ulaşana kadar zayıflayın ve sonrasında da bu kiloyu koruyun.

Romatizmadan Korunma Yolları

■ Ayakkabı tercihinize dikkat etmeyi unutmayın. Kesinlikle topuklu ayakkabı giymeyin ve kireçlenme riskini en aza indirmek için mutlaka ortopedik ayakkabı kullanmayı tercih edin.

■ Omega-3 yaş asitlerinin iltihabı azaltma etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, romatizlaya neden olan eklem iltihaplarının azalması ve yayılmasının önlenmesi adına, haftada en az üç öğün balık tüketin. Soğuk su balıkları arasında yer alan somon ve ton balığında daha fazla Omega-3 bulunduğunu unutmayın. Ceviz ve keten tohumunun da yüksek oranda Omega-3 bulundurduğunu hatırlayıp, keten tohumunu yemeden hemen önce öğüterek, cevizin kabuğunu yemeden önce soyarak tüketip, bu besinlerden de yararlanmayı ihmal etmeyin.

Adale Romatizması

■ Hızlanan kan dolaşımı da romatizmal hastalıkların ilerlemesini önler. Bunu sağlamak adına düzenli egzersiz yapmanız önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası