Omuz Donması Nedir?

Gün geçmiyor ki yeni bir hastalık, yeni bir hastalık ismi duymayalım. O kadar çok hastalık var ki, biz bunların çok az bir kısmını biliyoruz. Sonrasında ya bizim, ya da çevremizden birinin başına bir şey geliyor. Önce, öyle de bir şey varmış diye düşünüyoruz. Sonra başkalarından da aynı şeyi duyunca, ne kadar yaygınmış da biz bilmiyormuşuz diye düşünüyoruz. Omuz donması da belki ismini ilk kez duyduğumuz; ama aslında pek çok kişinin; hatta belki bizim de yaşadığımız sağlık sorunlarından: Omuzlarımız ağrıdığında bizler genellikle bu durumu üşütmeye bağlıyoruz. Zaman zaman birilerine ovduruyor, bazen adale gevşeticilerle ya da ağrı kesicilerle sorunlarımızdan kurtulmaya çalışıyoruz. Ellerimizi kullanmak istediğimizde hissettiğimiz ağrı ise inanılmaz oluyor söz konusu omuz donmasını yaşıyorsak. Peki omuz donması nedir? Omuz donması belirtileri nelerdir? Omuz donması neden olur? Tüm bu soruların yanıtlarını sizlerle hemen paylaşmaya başlayalım.

Omuz Donması Nedir?

Halk arasında omuz donması olarak bilinen bu sorunun tıp dilindeki adı omuz pediatriti. Daha çok kadınlarda görülmekle birlikte, her yirmi kişiden birinde görülebilme olasılığı oldukça yüksek. Omuz donmasının genellikle 40; ya da 50’li yaşlarda ortaya çıktığını da belirtelim. Peki omuz donmasını nasıl tanımlayabiliriz?

Yumuşak dokularda ve eklem etrafında bulunan kapsülde inflamasyon oluşması dolayısı ile hissedilen şiddetli ağrı ve hareket etme güçlüğü, omuz pediatriti olarak tanımlanabilir. Eğer sizde omuz donması sorunu varsa, araba kullanmaktan arka cebe ulaşma zorluğuna, saç taramaktan elbisenin fermuarını çekmeye kadar pek çok şeyi bir anda zorlanarak yapmaya başlarsınız.

Omuz donması problemi ilk olarak kendini, özellikle geceleri ortaya çıkan şiddetli ağrı ile gösteriyor. Ardından hareket özgürlüğünüz de kısıtlanıyor ve bu durum kaslarınızın zayıflamasına neden olabiliyor. Uzun bir müddet sonra ki bu zaman bir yılı dahi bulabiliyor, ilk olarak ağrılar azalıyor; ama ardından hareket etme güçlüğü hastalarda hayal kırıklığına neden oluyor. Ama zamanla bu da geçiyor. Fakat tedavi edilmemesi halinde omuz donmasının çözülmesi çok daha uzun yıllara yayılabiliyor.

Omuz Donması Neden Olur?

■ Omuz donmasının nedenlerinden en önemlisi, yaşanan travmalar sonrasında omuzun uzun süre aynı pozisyonda tutuluyor olması. Düştüğünüzde ya da bir yere omzunuzu çarptığınızda, bu durum herhangi bir kırığa neden olmasa dahi, gerek ağrı, gerek durum dolayısı ile uzun süre omuz sabit tutuluyorsa omuz donması ortaya çıkabiliyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için her şeyin öncesinde bir Ortopedi uzmanından destek almanız gerekiyor. Onun size önerdiği egzersizleri, gerek diğer omuz ve kolunuz, gerekse de bir yakınınızın yardımı ile mutlaka yapmalı ve travma atlatan omzunuzun hareket açıklığını korumalısınız.

■ Omuz donmasının nedenlerinden bir diğeri de kronik hastalıklar. Örneğin diyabet hastası iseniz risk kat sayınız beş kat daha fazla oluyor. Trigliserit ya da tiroit değerlerinizdeki sorunlar da omuz donmasını tetikleyebiliyor. Bunun yanında kalp damar hastalıkları da büyük etken. Ancak buradaki en önemli sorun: kronik hastalıkları dolayısı ile omuz donması yaşayanların tedavi süreçlerinin de diğer hastalara göre daha zor olması ve uzun sürmesi.

■ Omuzda bulunan problemler de hastalığın nedenleri arasında yer alıyor. Örneğin omuz kireçlenmesi, tendonlarda biriken kalsiyum, kaslarda oluşan yırtıklar, omuz donmasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Bu nedenle, söz konusu böyle sıkıntılarınız olduğunda, hiç zaman kaybetmeden ortopedi uzmanına başvurmalı ve önerdiklerini uygulamalısınız. Aksi halde, zaten var olan sorunlarınıza sorun eklenecektir.

■ Bazı travmalardan sonra, omuz kaslarında yırtıkların olması ya da kırıklar dolayısı ile ameliyat gerekli olabiliyor. Söz konusu bu ameliyatlardan sonra da omuz donması ortaya çıkabiliyor. Aslında bunun da temel nedeni, omuzun uzun süre aynı pozisyonda tutuluyor olması. Eğer bu gibi ameliyatlar geçirdi iseniz, doktorunuzun size vermiş olduğu öneriler dahilinde, bir fizyoterapist eşliğinde hareket etmeli, uzun süre hareketsiz kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Omuz Donması Belirtileri

■ Dinlenmek için işinize ara verdiğiniz zamanlarda hissettiğiniz omuz ağrıları
■ Geceleri uyumak için yattığınızda, sizi uykunuzdan alıkoyan şiddetli omuz ağrısı
■ Gün içerisinde hissedebileceğiniz şiddetli omuz ağrısı
■ Omzunuzu kullanarak yapmanız gereken hareketlerde zorlanmalar
■ Gün içerisinde yapmakta olduğunuz basit hareketlerde dahi zorlanma

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası