Menisküs Yırtığının Belirtileri

Genellikle ileri yaşlarda görülen bu nedenle de yaşlılıkla alakalı olduğunu düşündüğümüz menisküs yırtıkları hakkında bilgileri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Genel olarak uyluk ve kaval kemiği arasında yer alan kıkırdağın hasar görmesi sonucunda yapılan menisküs ameliyatı, cerrahi bir uygulamadır. Peki menisküs ne demek? Menisküs yırtığının belirtileri nelerdir, menisküs ameliyatı nasıl yapılır? Menisküs yırtığı ve menisküs ameliyatı hakknda bilgileri almak için daha fazla zaman kaybetmeyelim.

Menisküs Ne Demek?

Diz kapağı, kaval kemiği ve uyluktan oluşan diz ekleminde, uyluk ile kaval kemiği arasında bulunan, şekli hilale benzeyen, sert ama elastik yapıdaki menisküs, her bir dizde iki tane bulunmakta olup, bunlardan biri iç menisküs, diğeri de dış menisküstür. Diz ekleminin stabil durmasını sağlayan bir tampon görevi görmekte olduğunu belirtebiliriz.

Menisküs Yırtığı Neden Olur?

Menisküs yırtığının nedenleri birbirinden farklı olmakla birlikte, genelde iki etken neden bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi dizin burkulması, diğeri de dönmesi sonucunda ortaya çıkan menisküs yırtığıdır. Sportif aktiviteler sırasında, ağırlık kaldırırken ya da ayağın sabit durduğu ama vücudun döndüğü zamanlarda da menisküs yırtığı oluşabilir. Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi, yaşlanmaya bağlı olarak da görülebilir.

Menisküs Yırtığının Belirtileri

Menisküs yırtığının derecesi, verdiği belirtileri ve şiddetlerini etkiler. Küçük bir menisküs yırtığı söz konusu ise ortalama üç hafta, hafif ağrı ve şişlikler görülür. Derecelendirmesi orta olan menisküs yırtığında, ortalama üç gün içerisinde artan şişlik ve dizin ortasında ya da yanlarda görülen ağrı söz konusudur. Hasta yürüyebilir, ama hareketlerinde kısıtlanmalar ortaya çıkar. Örneğin, diz döndüğünde ya da çömeldiğinizde, şiddetli batan bir ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar ağır da olsa, tedavi edilmemesi halinde menisküs yırtığı belirtileri orta derecede iki hafta içerisinde kaybolur. Ama dize yüklenilmesi halinde tekrarlar. Ve yıllar içerisinde bu böyle sürüp gider.

Menisküs yırtığı ileri derecede ise menisküsün yırtılan kısmının eklemin içine doğru dönmesi durumu söz konusu olur. Bunun sonucunda diz takılır ve kilitlenir. Dizinizin boşaldığını hissedebilir; tamamen düz tutamayabilirsiniz. Ortalama üç gün içerisinde şişlikler ortaya çıkar ve hareketler kısıtlanır.

Yaşlanmaya bağlı menisküs yırtığının belirtileri genellikle merdiven iner çıkarken ya da çömelme sırasında ortaya çıkar. Hissedilen genellikle ağrıdır. Ama bazen şişliklerle de karşılaşılabilir. Bununla birlikte, menisküs yırtığının neden olduğunu kişi genellikle hatırlamaz.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs yırtığının tedavisi, yırtığın nerede olduğu, derecesi ve tipine göre farklılık gösterir. Tedaviye, hastanın yaşı ve fiziksel aktivite durumu da etki eder. Hastanın ilk olarak dinlenmesi, dizlik kullanması ve buz uygulaması yapması önerilir. Ardından fizik tedaviye, sonrasında ise menisküs ameliyatına gidilir.

Menisküs Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarında menisküs ameliyatı kapalı olarak uygulanmakta ve bu yönteme Antroskopik Cerrahi adı verilmektedir. Yapılan işlemde, diz eklemine iki delikten girilir. Kalemden daha ince bir video kamera ile ilk olarak diz ekleminin içine girilip bölgenin muayenesi yapılır. Sonrasında ise menisküs yırtığını dikmek ya da çıkartmak için farklı aletlerle diğer delikten diz eklemine girilir.

Söz konusu menisküs ameliyatı kansızdır. İşlem sona erdiğinde delikler dikilerek kapatılır. Risk seviyesinin düşük olduğu belirtilen menisküs ameliyatından sonra hasta, doktorunun tavsiyelerine uyarsa, hiç bir risk faktörü ile karşılaşmayacaktır.

Menisküs ameliyatının yapıldığı gün, hasta hemen ayağa kaldırılarak yürütülür. Sonraki gün hastaneden taburcu edilir. Ardından iki hafta kadar dinlenmesi istenir. Sportif faaliyetlere başlamak için ise 1.5 ay gibi bir zamanın geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Eğer menisküs ameliyatı olacaksanız ve kaç gün rapor almanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu sürenin, yapmakta olduğunuz işe göre değişiklik gösterdiğini belirtmemiz gerekmektedir. Eğer ofis işleri yapıyorsanız iki hafta sizin için yeterlidir. Ancak ağır işlerde çalışıyorsanız, menisküs ameliyatı sonrasında altı haftalık rapor almanız gerekebilir.

Menisküs ameliyatı yapılmadan kalan menisküs yırtığı, ilerleyerek diz ekleminde bulunan kıkırdağa ulaşır ve burada geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle, eğer istirahat, buz tedavisi, dizlik ya da fizik tedaviden sonuç alınamazsa, menisküs ameliyatının yapılması gerekir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası