Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Eklem kireçlenmesi, özellikle yaşa bağlı olarak gelişen kıkırdak dokunun hasar görmesi ve yıpranması ile ortaya çıkan bir problemdir. Bu sorunu yaşayan kişilerin çok ciddi şikayetleri bulunmaktadır. Ancak modern tıp, son dönemde kök hücre tedavisi; ya da diğer adı ile SVF tedavisini geliştirmiş olup, kişinin kendi yağ dokusundan almış olduğu kök hücreyi geliştirerek sorunlu bölgeye aktarmakta, dolayısı ile bölgenin onarılmasını sağlamaktadır. Kök hücre tedavisi nedir ve kök hücre tedavisi nasıl yapılır sorularının yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Dizde ya da kalça gibi eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun yaşa bağlı olarak yıpranması durumu söz konusudur. Bununla birlikte, eklemlerin içerisinde bulunan sıvı da zamanla azalır. Bu iki etki birleşerek Osteoartrit adı verilen eklem kireçlenmesini ortaya çıkartır. Eklem kireçlenmesinin yarattığı şikayetler, hasta açısından oldukça sıkıntılı durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Modern tıbbın eklem kireçlenmesi için geliştirmiş olduğu yeni yöntemin adı ise kök hücre tedavisidir. SVF tedavisi olarak da bilinen bu yeni yöntemde, hastanın yağ dokusundan kök hücre alınır ve sonrasında geliştirilerek hastaya tekrar verilir.

Kök hücre tedavisinin en büyük avantajı, kullanılan kök hücrenin hastanın kendi kök hücresi olması dolayısı ile, enfeksiyon, alerji ya da doku reddi gibi durumlarla karşı karşıya kalma riskinin bulunmuyor olmasıdır.

Dokuları oluşturan ana hücre olarak tanımlanan kök hücrenin kendini yenileme özelliği bulunmaktadır. Yetişkinlerin hücre onarımı kök hücre tarafından gerçekleştirilmektedir. Kişinin yaşı ilerlemiş ise ve eklem problemleri yaşıyorsa, SVF tedavisi sonrasında şikayetlerde belirgin azalma olur ve bu sayede yüz güldüren kök hücre tedavisi umut vermektedir.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hem daha fazla; hem de verimli kök hücrenin, kemik iliğinden daha fazlasının göbek çevresinde bulunan deri altı yağ dokusunda var olduğu, yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış bulunmaktadır.

Kök hücre tedavisinin başlangıç aşamasında, hastanın göbek, bel ve kalça bölgesinden, ya da herhangi birinden, bir su bardağı kadar yağ dokusu, lipoaspirasyon yöntemi ile alınır. Hastaya bu sırada lokal anestezi uygulanır. Uygulamanın sonrasında hastada estetik açıdan herhangi bir problem oluşmaz; bunun nedeni, alınabilecek yağ dokusunun çok daha az bir miktarının alınıyor olmasıdır.

Lipoaspirasyon yöntemi ile hastadan alınan yağ dokusu laboratuar ortamında özel işlemlere tabii tutulur. Stromal Vasküler Fraksiyon adlı, içerisinde zengin miktarda kök hücre bulunan sıvı, yağ dokusundan alınır. Sonrasında da kök hücre tedavisi ile elde edilen bu sıvı, hastada problemli bölgeye uygulanır.

Kök hücre tedavisinde en önemli şey, kök hücre bakımından zengin olan sıvının, yağ dokusundan, zaman kaybedilmeden ayrıştırılmasının gerekliliğidir. Sonrasında da bu sıvı, hastaya yine zaman kaybedilmeden uygulanmalıdır.

Kök hücre tedavisinin sonrasındaki 2 – 3 hafta içerisinde ağrılar yavaş yavaş hafiflemeye başlar. Tedavinin 2 – 3 ay sonrasındaki zaman diliminde ise hastada tam iyileşme gözlemlenmektedir.

İkinci SVF tedavisi hastaya, 6 – 12 ay sonraki zaman diliminde tekrar uygulanır, ya da uygulanmaz. Buna uygulamayı yapan doktor karar verecektir. Hastalığın ilerlemesini durduran ve tedavisini sağlayan kök hücre tedavisi, bağ doku ve kıkırdağın iyileşmesini sağlamaktadır. Hasta, kök hücre tedavisinin sonrasında ağrılarından kurtulur ve rahat yürümeye başlar.

Menisküs, diz ağrıları, eklem rahatsızlıkları, spor yaralanmaları, tendon hasarı, bağ yırtılması… gibi durumlarda kök hücre tedavisi uygulanabilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası