Kamburluk Nasıl Düzeltilir?

Günümüzün önemli sağlık sorunları arasında yer alan kamburluk, Ortopedide sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, kamburluk nedir, kamburluk nasıl düzeltilir, kamburluk neden olur gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Bu bilgiler, yoksa kamburluk problemi ile karşılaşmanızı engelleyecek; varsa da nasıl kurtulabileceğiniz hakkında fikir sahibi olmanızı olanaklı hale getirecektir.

Kamburluk Nedir?

Ortopedik bir rahatsızlık olan kamburluk, omurganın sürekli öne doğru eğik olması sonucunda ortaya çıkan bir duruş bozukluğu olarak tanımlanabilmektedir. Ortopedik hastalıkların, çözümü en zor olanlarından biri olan kamburluk, genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır.

Kamburluğun tedavisinde kullanılan bir ilaç bulunmamakla birlikte, ilerlemesini önlemeye yönelik egzersizlerin var olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. zaman zaman fark edilmeyecek kadar küçük bir eğrilik şeklinde kendini gösterse de, bazen ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Sırt ve belde bulunan kasların zayıflaması sonucunda ortaya çıkan kamburlukta, sırt ve boyundaki boşlukların doldurulması esastır. Tabi ki bu, istenmeyen bir durumdur.

Normal sırt eğriliği 25 – 40 derece arasında değişmekle birlikte, kamburluk söz konusu ise bu eğrilik, 45 – 75 derece arasında değişebilmektedir. Kamburluk tıp dilinde Kifoz olarak isimlendirilmektedir. Kamburluk, genellikle gözle görülen bir dereceye geldiğinde doktora başvurulur. Doktor ise ilk olarak röntgen ister ve kamburluk derecelerine göre de kamburluğun tedavisi yapılmaktadır.

Kamburluk söz konusu ise kişi kendini aşırı derecede rahatsız hissedecektir. Yürümek, oturmak, hatta uyumak kişi için sorun olur ve ağrı hissi çok rahatsız edicidir.

Kamburluk Neden Olur?

Gününün çoğunu bilgisayar başında geçiren kişilerde kamburluk sorunu görülebilmektedir.

Doğuma bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen kamburluğun nedenlerinden bir diğeri de genetiktir.

Kız ve erkek çocuklarının, ergenlik döneminde sergiledikleri duruş bozuklukları da kamburluğa neden olabilmektedir.

Kamburluk Nasıl Düzeltilir?

Kamburluğun tedavisi, eğer kamburluk problemi doğuştan oluşmamış ise mümkündür. Ve bunun için en kısa zamanda bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Doktorun yapacağı işlemler arasında ilk sırada, röntgen ile kamburluğun derecesini belirlemek yer alır. Sonrasında tedaviye yönelik önerilerde bulunur. Genellikle korse kullanmanız önerilecektir ve bunun yanında egzersiz önerileri olacaktır. Sağlıklı yaşam için gerekli olan düzenli egzersiz, kamburluğun tedavisinde de gereklidir.

Ters mekik hareketi, sırt ve bel kaslarınız güçsüz ise güçlendirmeye yönelik yapabileceğiniz egzersiz olarak belirtilmektedir.

Bilgisayar başında çalışıyorsanız, masa ve sandalyenin aynı hizada olmasına dikkat edin ve mutlaka dik oturun.

Kitap okur; ya da telefona bakarken, kitabı ya da telefonu baş hizanıza getirin. Onlara bakmak için boynunuzu eğmeyin.

Dizlerinizi bükerek, düz bir zemine uzanın. İki yana uzatacağınız kollarınızın, parmak uçlarını, dizlerinize bakacak şekilde döndürüp yönlendirin. Şimdi gücü bacaklarınızdan alıp, belinizi yukarı doğru kaldırın ve bu arada nefes verirken karnınızı sıkın. Yukarı kalktığınızda düz tutmanız gereken vücudunuzu, en fazla üç saniye bekletin ve bu arada nefes alıp vermeyi ihmal etmeyin. Ters köprü hareketini haftada dört gün, her seferinde 12 kere tekrarlayın. Bu şekilde kamburluğunuzda hafifleme gözlemleyebilirsiniz.

Düz bir zemin üzerine uzanıp, avuçlarınızı omuzlarınızın yanına gelecek şekilde yerleştirin. Bu pozisyonda iken, avuçlarınızdan destek alın ve kalçalarınzıı sıkarak göğsünüzü yukarı kaldırmaya çalışın. Bu şekilde üç saniye kalıp, sonrasında yavaş bir şekilde yere geri uzanın. Hareketin belinizi zorlayacağını belirtelim; bu nedenle sakin bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Günde altı kere tekrarlamanız önerilen bu harekette, nefes almayı kalkarken, vermeyi ise inerkem yapmaya çalışın.

Düz bir zemin üzerinde şınav pozisyonu alın. Bu şekilde 35 saniye kalın. Ve ilk yaptığınızda tekrarlamayın. Ancak zamanla daha uzun süre aynı pozisyonda kalabileceğinizi göreceksiniz. Bu hareketler, kamburluğun tedavisinde size yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası