Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde 78.000.000 insan yaşadığını farzeder; ve bu insanlardan 1.300.000’inin fibromiyalji hastası olduğunu söylersek, belki de adını ilk kez duyduğunuz bu hastalığın, aslında sizde de olabileceğini düşünebilirsiniz. Yorgunluğunuzu bahara bağlayıp, baş ağrısını sinüzite, huzursuz bacak sendromunu kansızlığa, uykusuzluğu depresyona… iliştirdiğinizde, ne kadar çok hastalığınız var; her şey de sizi buluyor değil mi? Aslında değil… Tüm bunların tek bir nedeni olabilir; ve o nedenin adı da fibromiyalji olabilir ki, bu yazımızda sizlere, fibromiyalji belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan fibromiyalji belirtilerinden söz edeceğiz. Büyük ihtimalle az çok problemlerinizin nedenini bu şekilde çözebileceksiniz.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyaljinin bir romatizmal hastalık olduğu ile ilgili yaygın bir görüş bulunmaktadır. Ama bununla birlikte, fibromiyalji romatizmal bir hastalık değildir şeklinde düşüncelerini öne süren uzmanlar da bulunmaktadır. Bu hastalığın, beslenme ile ilişkisi olduğunu düşünenler de vardır, psikolojik olduğunu belirtenler de… Çünkü insanları o kadar farklı noktalardan vurmaktadır ki, elinizi nereye atsanız, ordan kaynaklandığını düşünebilirsiniz. İşte bu kadar karışıklığa neden olan fibromiyalji belirtileri:

• Kişi, baştan aşağı tüm vücudunda yaygın kas, ve eklem ağrılarından şikayet edebilir… Öyle ki, herhangi bir yerinize dokunduğunuzda, sanki o bölgenin çürüdüğünü düşünebilirsiniz; ağrılar o derece kuvvetlidir. Kürek kemiklerinin arası, sırt, ense, boyun… fibromiyalji ağrılarının en yaygın görüldüğü yerlerdir, ama bu kadarla sınırlı kalmayan ağrılar, dirsek, diz, bel; ve kalçada da görülebilmektedir.

• Fibromiyalji belirtilerinden bir diğeri de depresyon gibi görülür… Hatta hasta psikiyatriste giderek tedavi olmayı da kabul eder; çünkü mutsuzdur… Psikiyatrist de ona depresyon teşhisi koyabilir, ve ilaç tedavisine başlayabilir… Ama bu işe yaramaz. Sanki depresyon geçmiyormuş gibi bir durum ortaya çıkar. Depresyon ilaçları işe yaramaz; çünkü bu hastalığın adı fibromiyaljidir… Depresyonda, içinizden hiç bir şey yapmak gelmez. Fibromiyaljide ise, içinizden çok şey yapmak gelir, ama buna bedeniniz izin vermez. Dedik ya: Ağrılar, yorgunluk, mutsuzluk…

• Baş ağrısı da bir diğer belirtidir. Diş sıkma da söz konusu ise, kişinin hem başındaki, hem de yüzündeki kasların sertleştiği düşünülür. Baş ağrısı o derecedir ki, migren ile karıştırılabilir. Ama aslında baş ağrısı da fibromiyalji belirtileri arasında yer almaktadır.

• Özellikle sabahları yorgun, ve halsiz hissetmek, ve bununla birlikte, yataktan kalkmakta zorlanmak da söz konusu olabilmektedir. Diş sıkma burada da büyük etkendir. Kişiler basit işleri yapmakta dahi, söz konusu yorgunluk, ve halsizlik dolayısı ile zorlanabilirler.

• Bağırsak florasında bozuklukların söz konusu olması dolayısı ile sürekli bir şişkinlik hali de gözlemlenir. Bunu ishal de takip edebilir. Kendinizi, sanki yemek yerken hava yutmuş gibi hissedersiniz.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası