Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin günlük hayatı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Öyle ki boyun tutulması sorunu yaşayan kişiler bazen, başlarını çevirmek için tüm vücutlarını hareket ettirmek durumunda kalabilirler. Genellikle en geç iki haftada geçen boyun tutulması bazen tedavi edilmesi gereken bir problem halini alır, çünkü baş ağrısı, kol ağrısı, omuz ağrısı gibi yayılmaları beraberinde getirebilir. Peki boyujn tutulması neden olur? Boyun tutulması nasıl geçer? Bu soruların yanıtlarını ve boyun tutulması ile ilgili her ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Boyun Tutulması Neden Olur?

■ Boyun yorulmasına neden olan faaliyetleri uzun süre yapmaya devam etmek, beraberinde kasların spazm yaşamasına ve sonrasında boyun tutulmasına dönüşmesine neden olabilir. Telefonla konuşurken telefonu başınız ve omzunuz arasında sıkıştırıp uzun süre bu şekilde kalmak, bilgisayar kullanırken sürekli aşağı bakmak, konuşurken başı eğik açı ile uzun süre tutmak gibi pek çok davranış boyun tutulmasına neden olabilir.

■ Servikal omurga durumu boyunda bulunan sinirleri, kasları, eklemleri ve kemikleri etkileyebilir. Ve zamanla yıpranma ve yaralanma durumlarından biri ortaya çıkarsa, beraberinde boyun tutulması, hatta nörolojik bazı problemler dahi gündeme gelebilir ve ağrı söz konusu olabilir. Boyun fıtığı ve servikal omurilik daralması, servikal omurga bozukluklarına örnek olarak verilebilmektedir. Boyun fıtığının bir uzman tarafından teşhis edilmesi ve tedavisi gerekir. Ancak eğer belirtilerin hafif olduğunu düşünüyorsanız, sorunun ilerlememesi adına yine bir uzman tarafından verilen egzersizleri yapmanız gerekmektedir. Aksi halde bu problemler boyun tutulmasını beraberinde getirebilir.

■ Boyun tutulması bazen de bir enfeksiyona bağlı olarak gelişir. Ancak sizin sorununuzun bir enfeksiyon olduğunu düşünmek için boyun tutulmasına ateş, mide bulantısı ve kusma gibi bazı belirtilerin de eşlik etmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu durum sık görülmemektedir.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Eğer ki iki haftadan uzun süren bir boyun tutulması probleminiz varsa, tedavi edilmesi gereken bir sorun yaşıyor olabileceğinizi düşünerek doktora gitmelisiniz. Ancak doktora giderken, yanınızda, boyun tutulmasına eşlik eden farklı ağrı ve belirtilerin de yazılı olduğu notlarınızı götürürseniz, doktorunuzun sizin sorununuzu çözmes ve teşhis koyması daha kolay olacaktır. Ama evde kendiniz de boyun tutulmasına çözüm olabilecek yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri hemen gözden geçirelim:

■ Yaralanmış dokuların iyileşmesini sağlayarak kas spazmlarını azaltmak adına en çok iki gün süren dinlenme sürecine girebilirsiniz. Eğer yüzüyorsanız, baş ve boyun bölgesini hareket ettirecek eylemlerde bulunmayabilirsiniz. Böylece kaslarınız dinlenmiş olacaktır. Bununla birlikte, dinlenme sürecini iki günden fazla da uzatmamalısınız. Çünkü uzun süren hareketsizlik de kaslarınızın zarar görmesine neden olabilir.

■ İltihaba bağlı, ağrılı olarak yaşanan boyun tutulmasını çözebilmek için, inflamasyonu azaltmak adına bölgeye ilk 24 saat buz uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede iltihaplanmayı ve etkilerini azaltmış olursunuz. Ama bununla birlikte sıcak uygulamalar da gerçekleştirmelisiniz. Böylece kan dolaşımını hızlandırır ve ağrıyı yine azaltmış olursunuz. Uzmanların ortak görüşü: Ağrıyan bölgede kan akışını sağlayarak ağrının azaltılabileceği yönündedir.

■ Yürüyüş ve hafif egzersizlerle de boyun tutulmasına çözüm üretebilirsiniz. Yürüyüşün boyun tutulması ile nasıl bir bağlantısı olduğunu düşünebilirsiniz. Zaten bu bağlantı direkt değildir. Ancak omurgada bulunan yumuşak dokuları rahatlattığından dolayı, boyun tutulmasına neden olan sertleşmenin de rahatlaması yürüyüş sayesinde sağlanabilir. Burada hedef, hareket etmektir.

■ Uçucu yağları kullanarak da boyun tutulması sorununu çözebilirsiniz. Kokuları ve rahatlatıcı etkileri ile de rahatlama sağlayan uçucu yağlar iyi bir tercih olsa da, eğer sık sık boyun tutulması sorunu yaşıyorsanız, doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Şimdi sizlere, bitkisel olarak boyun tutulması sorununu aşabileceğiniz bir tariften söz edelim:

*5 damla çay ağacı yağı
*6 damla nane yağı
*1 fincan badem yağı
*10 damla biberiye yağı

• Badem yağı, nane yağı, biberiye yağı ve çay ağacı yağını iyice birbirine karıştırın.
• Hazırlamış olduğunuz yağ karışımını, hava geçirmez bir kap içerisinde karanlık bir ortamda saklayın.
• Boyun tutulması yaşadığınız bölgeye, hazırlamış olduğunuz karışımı dairesel hareketlerle uygulayın.
• Sonrasında boynunuzu sıcak havlu ile sarın.
• Bu uygulamayı günde 3 – 4 sefer tekrarlayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası