Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulmasının sadece kış aylarında ortaya çıktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yaz aylarında da, klimanın, ya da vantilatörlerin etkisi ile, ya da rüzgara maruz kalmanız dolayısı ile, bel tutulması problemi ile karşılaşabilirsiniz. Eğer bel bölgeniz ıslak, ya da nemli ise soğuktan etkileneceğini unutmamalısınız. Söz konusu durumda büzüşen beldeki adale büzüşürse bel tutulması gerçekleşir. Elbette bel tutulması neden olur sorusunun yanıtı sadece bu da değildir. Bölgede bulunan kasın, ani bir hareket ile kasılması da bel tutulması nedenleri arasında yer almaktadır. Peki bel tutulması nasıl geçer? Sorunun yanıtlarını hemen gözden geçirelim…

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulmasının, bel bölgesindeki adalenin kasılmasına bağlı olarak gerçekleştiğinden söz etmiştik. Söz konusu kasılma dolayısı ile bel ağrısı gerçekleşmektedir. Bu durumu doktora gitmeden giderebilmenin bir yolu elbette mevcuttur… Yapmanız gereken, bel tutulmasını hissettiğiniz bölgeye sıcak su uygulamaktır. Bu yöntem, uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Suyun sıcaklığı, dayanabileceğiniz en yüksek seviyede olmalıdır…

Boyun Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Eğer evinizde küvet varsa, suyu doldurup, içerisine 15 dakika boyunca yatabilirsiniz, ama küvetinizin bulunmadığı durumda da duş başlığını kullanarak sıcak su uygulamasını yine gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken, duş başlığını problemli bölgeye ayarlayıp, bu şekilde yine en az 15 dakika beklemektir. Sıcak su yöntemi bel tutulmasını gidermenin tek yolu olmasa da, en etkili yoludur.

Bel tutulması problemi olan bazı kişiler, sorunu aşabilmek adına kaplıcalara gitmeleri gerektiğini düşünebilirler. Ancak önemli olan kaplıcada bulunan şifalı su değil, sıcak sudur. Bu nedenle, evinizde rahatlıkla, biraz önce belirtmiş olduğumuz yöntemlerle gerçekleştirebileceğiniz sıcak su uygulamasından, hamama giderek, göbek taşında da faydalanabilirsiniz.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Bel tutulması şikayetini azaltmak adına, biraz önce belirtmiş olduğumuz yöntemlerden birini uyguluyor; ama yine de sonuç alamıyorsanız, söz konusu bölgede ödemin oluşmuş olabileceğini de düşünmelisiniz. Çünkü kas aniden kasılmakta, ve dolayısı ile ödem oluşumu gerçekleşmiş olabilmektedir. Bunun önlenmesi adına, romatizma önleyici ilaçlar; veya antienflamatuar ilaçlar da kullanabilirsiniz.

Eğer tüm çabalarınıza karşın bel tutulması, 2 – 3 gün içerisinde iyileşme göstermiyorsa, bir fizik tedavi uzmanından, ne yapabileceğinize, durumun neden kaynaklandığına dair bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası