Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

Safra kesesi taşı hakkında bilgiler vereceğimiz yazımız içerisinde, safra kesesi taşı belirtileri, safra kesesi taşı zararları, safra kesesi taşı neden olur, safra kesesi taşı ne zaman ameliyat gerektirir… gibi pek çok sorunun yanıtlarını bulabileceksiniz. O halde, zaman kaybetmeden, safra kesesi taşı hakkında merak ettiğimiz her şeyi öğrenelim…

Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

• Doğum kontrol hapı kullanımı
• Gebelik
• Östrojen hormonu alabilmek için kullanılan ilaçlar
• İdeal kilonun üzerinde kilo
• Ani kilo verme
• Siroz…
gibi pek çok unsur safra kesesi taşına neden olabilmektedir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Belirtiler genellikle mide, ve karın bölgesinde hissedilmektedir. Yemek yeme sonrasında karında oluşan ağrı, midede gündeme gelen bulantı, gaz, şişkinlik, hazımsızlık… gibi pek çok unsur, safra kesesi taşı belirtileri arasında yer alabilmektedir. Bu belirtiler farklı problemlerin de belirtileri arasında yer aldığından, teşhisin doktor tarafından konulması gerekmektedir.

Safra Kesesi Taşı Zararları

Safra kesesi taşı dolayısı ile problem yaşayan kişinin sancıları dayanılmaz olabilir. Bu durum kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bununla birlikte, sarılık olabilecek olan kişide, karaciğer işlev bozuklukları; ve safra yolu iltihapları gözlemlenebilir…

Safra Kesesi Taşı Ne Zaman Ameliyat Gerektirir?

Her safra kesesi taşının ameliyat gerektirdiğini söylersek yanlış bilgi vermiş oluruz. Hastaların sadece %10’luk bir kısmında ameliyata gerek görülmektedir. Biraz önce saymış olduğumuz safra kesesi taşı zararlarının söz konusu olabilmesi için, taşın safra kanalına düşmüş olması gerekir, ve bu durum, toplam 10 safra taşından sadece 1’inde gündeme gelir. Ameliyatın söz konusu olabilmesi için, safra kesesi taşının kişide çok önemli sağlık problemlerine neden oluyor olması gerekmektedir.

Bir kişinin safra kesesinde daha önceki zamanlarda iltihap oluşmuş, ve sonradan da aynı kişide safra kesesi taşı gündeme gelmiş ise; ve kişi aynı zamanda diyabet hastası isE; ya da yaşamını, bir başka kişinin yardımına gerek duyarak sürdürüyor ise, safra kesesi taşı ameliyatı gündeme gelebilir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası