Karaciğerde Sorun Olduğunu Nasıl Anlarız?

Beyinden sonra, vücudun en önemli organlarından biri olan ve zorlu görevleri üstlenen karaciğer, fonksiyonlarında meydana gelen bozulmalar dolayısı ile vücutta olumsuz belirtiler vermeye başlayabilir. Karaciğer zehirlenmelerinden korunabilmek için dikkat edilmesi gereken ilk şey, sağlıklı beslenme; sonrasında da sigaradan uzak durmak olarak belirtilmektedir. Peki karaciğerde sorun olduğunu nasıl anlarız? Karaciğerde sorun varsa, karaciğerde sorun belirtilerini vücudumuzun farklı bölgelerine odaklanarak görebiliriz.

Karaciğerde Sorun Olduğunu Nasıl Anlarız?

■ Öd isimli pigment vücudunuzda birikiyorsa, bunun işareti tırnakların, ellerin, gözlerin ve cildin genel olarak sararması ile anlaşılabilir. Karaciğerde sorun varsa ve yeterli çalışamıyorsa, toksin olarak bilinen bu maddeleri atmakta sıkıntı yaşayabilir. Karaciğerin zehirlenmesine neden olan bu durum size, cildinizde sararma olarak geri dönmektedir.

Karaciğer Yetmezliği

■ Dışkı ve idrar renginizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Karaciğerde sorun belirtilerinden bir diğeri de, gerek idrar, gerekse dışkı renginin normalden açık ya da koyu olmasıdır. Bu anlamda, karaciğerinizin zehirle dolu olup olmadığını anlamak için renkleri takip etmeniz gerekmektedir.

■ Karaciğer yeterli çalışmıyor ve toksin biriktiriyorsa, bu durum size, cildinizde hassasiyet ve kaşıntı olarak geri dönebilir. Eğer cildinizde bir şey varmış hissi yaşıyor ve bunun sonunda kaşınma gereği duyuyorsanız, konu hakkında dikkatli olmanız gerekiyor demektir.

Karaciğerin Görevleri

■ Sık sık ishal olmak, ishal olmasa bile, yemek sonrasında tuvalete gitmek gereksinimi hissetmek, karaciğerde zehir olduğu düşüncesini akla getirmektedir. Beraberinde sıvı kaybına da neden olan bu durumu mutlaka dikkate almalısınız:

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası