Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Hem hareketsiz yaşam, hem de yanlış yapılan hareketler bel sağlığı üzerinde olumsuz etkiye neden olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere, bel sağlığı nasıl korunur sorusunun yanıtları arasında yer alan bel sağlığını korumanın yollarından söz etmeye çalışacağız. Eğer siz de bel sağlığı adına sorun yaşamak istemiyorsanız, bu bilgileri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız…

Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Bel sağlığını korumanın yolları arasında yer alan ilk detay, eşya kaldırırken dikkatli olunmasının gerekliliği… Bu nedenle, yerden bir eşya alacağınızda, ilk olarak dizlerinizi bükmeli, yere çömelmeli; sonrasında da eşyayı alarak yavaş bir şekilde kalkmalısınız.

Bel sağlığı için ani bir şekilde geriye de dönmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Her türlü ani hareket bel sağlığına zarar verirken, bir de yanlış yapılan hareketler söz konusu olduğunda durum daha da kötü bir hal alabiliyor.

Obezite olmasa dahi fazla kilonun da bel sağlığı üzerinde olumsuz etkisinin bulunduğunu belirtmeliyiz. Belde toplanan kilo, bacaklara buradan dağılmakta. Bu nedenle, sağlıklı beslenerek mutlaka fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.

Ağırlık kaldırma şekli, ve yanlış hareketlerden dikkat edilmesi gereken bir diğeri de, yukardaki bir ağırlığı, oraya uzanarak kaldırmaya çalışmak… Başınızdan daha yüksek yerdeki ağır şeyleri almak için oraya uzanmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bel sağlığını korumak için egzersiz de yapmalı, ve bel çevresindeki kasların gelişmesini sağlamalısınız. Ama eğer bel ağrısı sorununuz varsa halter, basketbol, futbol gibi sporlardan uzak durmalısınız. Bel sağlığı için en çok önerilen spor dalları yüzme, ya da düz koşudur.

Bel sağlığını korumak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, yarım saatte bir pozisyon değiştirmek; ya da en azından beş dakika yürümek… Özellikle bilgisayar başında oturan, ya da masa başında çalışanların bu bilgilere dikkat etmeleri gerekiyor.

Oturduğunuz yerde ise, bir yastık, ya da sırt aparatı ile belinizi desteklemeniz gerektiğini unutmayın. Araba kullananlar da bu konuya dikkat etmeli. Arkanıza çok yaslanmamalı, ve daha çok direksiyona, ya da bilgisayara yakın durup, sırtınızı da bu anlamda desteklemelisiniz.

Yattığınız yerde kitap okumak, ya da diz üstü bilgisayar kullanmak da bel sağlığı açısından önemli yanlışlar arasında yer alıyor. Bu nedenle, bu hataları yapmamalısınız.

Nasıl yattığınız bel sağlığı için önem taşımaz iken, bu noktada sadece yatağınızı seçerken dikkat etmeniz gerekiyor. Bel sağlığını ortopedik yataklar koruyor. Sert ya da yumuşak yataklardan bu nedenle uzak durulması gerekiyor.

Rahat ettiğiniz ayakkabıları kullanmaya; ve, uzun süre topuklu ayakkabı ile kalmamanız gerektiğine de bel sağlığınız için dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası