Akciğerin Sağlıklı Olabilmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Akciğerlerimiz, nefes almamızı sağlayan, kanın vücudumuza sağlıklı şekilde yayılmasını sağlayan organ olarak tanımlanabilmektedir. Bu kadar önemli bir işleve sahip olan akciğer ile ilgili detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. Akciğerin görevleri nelerdir? Akciğerin sağlıklı olabilmesi için neler yapmalıyız, akciğerin sağlıklı olması için neler yapılmalı… gibi pek çok sorunun yanıtını, ve kısaca, akciğer nerede sorusunun cevabını, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. O halde, dilerseniz hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizi edinmeye başlayalım…

Akciğer Nerede?

Göğüs kafesimizin iç tarafında, bir adet sağda, bir adet de solda bulunmaktadır. Sağ tarafta bulunan akciğerin üç bölmesi, sol tarafta yer alan akciğerin ise iki bölmesi bulunmaktadır. Sol tarafta bulunan akciğerin hemen altında kalp yer aldığı için, buradaki akciğer iki bölmelidir. Akciğerlerin alt kısmında ise, diyafram kası bulunmaktadır. Diyafram kası düz kaslardan oluşmaktadır.

Akciğerin Görevleri Nelerdir?

Akciğerin görevleri arasında yer alan ilk, ve en önemli unsur, kana, aldığımız nefes ile birlikte vücudumuza giren oksijenin yayılmasıdır. Kanda var olan karbondioksit ise, yine akciğer tarafından kandan ayrılır; ve soluk vermemiz ile birlikte vücudumuzdan uzaklaştırılır. Akciğerin görevlerinden bir diğeri de, kanın soğutulmasıdır. Bu sayede akciğerlerimiz, vücudumuzun ısısını da ayarlayan organımız olarak bilinmektedir.

Akciğerin Sağlıklı Olması İçin Neler Yapılmalı? Akciğerin Sağlıklı Olabilmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası