Yutkunurken Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yutkunurken boğaz ağrısının nedeni genellikle faranjittir. Bazen kendini sık sık tekrarlayan yutkunurken boğaz ağrısı, bazı virüsler ve bakterilere bağlı olarak ortaya çıkar. Dikkatli olmanız halinde bir hafta içerisinde, yutkunurken boğaz ağrısının geçtiğine şahit olabilirsiniz. Ancak dikkat etmemeniz durumunda iyileşmekle ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz. Peki yutkunurken boğaz ağrısı neden olur? Yutkunurken boğaz ağrısı nasıl geçer? Tüm bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilecek ve artık bu can sıkıcı sorundan daha kolay kurtulacaksınız.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Neden Olur?

■ Grip
■ Bronşit
■ Soğuk algınlığı
■ Mononükleoz
■ Krup
■ Kızamık
■ Su çiçeği
gibi sebepler yutkunurken boğaz ağrısına neden olabilir. Ancak çok konuştuğunuzda, sigara kullandığınızda, sıcak ya da soğuk tüketimi gerçekleştirdiğinizde de yutkunurken boğaz ağrısı problemi ile karşılaşabilirsiniz. Kısacası, bazı detaylara dikkat ederek ve en önemlisi sorunun neden kaynaklandığını bilip ortadan kaldırarak, sorundan kendinizi koruyabilirsiniz. Şimdi alabileceğiniz önlemlerden kısaca söz edelim:

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

■ Su başta olmak üzere, olabildiğince bol sıvı tüketimi gerçekleştirin.
■ Ellerinizi sık sık yıkayın, en azından dezenfekte ederek, mikrop, bakteri ve virüsleri ağzınızdan – burnunuzdan vücudunuza almamaya çalışın.
■ Zaman buldukça dinlenin; ama en önemlisi düzenli uyuyun.
■ Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı tuz ekleyip, karışım içerisindeki tuz eridikten sonra gargara yapın.
■ Bol bol C vitamini tüketin. Limon, mandalina, portakal, greyfurt, yeşil yapraklı sebzeler ve domates gibi C vitamini kaynaklarını bol bol tüketin.
■ Mümkün olduğunca, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere duş alın.
■ Sigara kullanmayın ve sigara içilen ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.
■ Hava kirliliğinin hakim olduğu yerlerden olabildiğince uzak kalın.
■ Tükettiğiniz yiyecekleri, yumuşak olanlardan seçin ki boğazınızı tahriş etmesin.
■ Dondurma, tereyağı, süt… gibi, içeriğinde süt bulunan her şeyden uzak durun. Çünkü mukus üretiminin artmasına süt bazı neden olabilir.
■ Çikolata, kek gibi çok şekerli gıdalardan uzak durun. Şeker, boğazda tahrişin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.
■ Soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçının. Olabildiğince ılık şeyler tüketmeye özen gösterin.

Eğer yutkunurken boğaz ağrısı probleminiz bir haftadan uzun sürdüyse ve beraberinde yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, ateş, rengi yeşil ya da sarı olan balgam, öksürük… gibi belirtiler de söz konusu ise o halde doktora gitmek için daha fazla zaman kaybetmenize gerek yok demektir.

Eğer sorunun ciddi olmadığına doktorunuz da kanaat getirirse ama yutkunurken boğaz ağrısı hala devam ediyorsa, evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Hemen o yöntemleri de sizlere kısaca aktaralım:

■ Yarım fincan sıcak suyun içerisine bir çorba kaşığı kırmızı biber karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışım ile günde bir kaç kere gargara yapın.

■ Bir çay kaşığı tuzu bir fincan ılık suyun içerisine karıştırın ve hazırlamış olduğunuz bu karışım ile saat başı gargara yapın.

■ Bir fincan sıcak suyun içerisine iki çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın. Ardından hazırlamış olduğunuz karışımın soğumasını bekleyin. Ve sonrasında saat başı gargara yapın.

■ Bir fincan kaynamış suyun içerisine üç çay kaşığı toz zencefil ilave edin ve karışımın üzerini kapatarak beş dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında isterseniz içerisine bir çorba kaşığı bal ekleyip tatlandırarak tüketebilirsiniz.

■ Bir fincan kaynamış suyun içerisine bir çorba kaşığı kekik ekleyin Ardından bardağın ağzını kapatın ve kekik çayının bu şekilde soğumasını bekleyin. Ardından süzün. Ve hazırlamış olduğunuz kekik çayı ile saat başı gargara yapın.

■ Bir fincan kaynamış suyun içerisine bir limon suyu ve iki çorba kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışım ılıdığında ise için. Yutkunurken boğaz ağrısı için oldukça etkili bir yöntemdir.

■ Karanfilin enfeksiyonlarla savaşma etkisi bulunmaktadır. Yutkunurken boğaz ağrısı çekiyorsanız bir kaç tane karanfili çiğnemeniz halinde, bu sorununuzdan da kurtulursunuz.

■ Yarım çorba kaşığı karbonat ve yarım çorba kaşığı tuzu, yarım fincan ılık suyun içerisinde karıştırın. Bu karışım ile günde bir kaç kere gargara yapın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası