Saman Nezlesini Ne Geçirir?

İçerisinde bulunduğumuz aylar, polenlerin etrafta bolca olduğu, bahar, ve yaz ayları; ve dolayısı ile saman nezlesi olabilme ihtimalimiz oldukça yüksek. Bununla birlikte, sağlığımız olumsuz etkileniyor; yaşam kalitemiz de buna bağlı şekilde bir hayli düşüyor. Peki saman nezlesi nasıl geçer? Saman nezlesini ne geçirir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz ederek, belki de alerjinin, en başa bela olanından sizleri kurtarmaya çalışacağız…

Saman Nezlesini Ne Geçirir?
Saman Nezlesi Nasıl Geçer?

• Kimi insanların baharata alerjisi bulunurken, kimilerinin de alerji problemini baharat çözebiliyor. Örneğin, iltihabı azaltan zerdeçal, ve içeriğinde bulunan kapsaisin ile, zayıflamaya olduğu kadar, geniz yolunu açmaya da yarayan kırmızı acı biber, saman nezlesine iyi gelmesi dolayısı ile yemeklerde bolca kullanılabilir. Diğer baharatları da unutmamak gerekiyor elbette.

• Eşinizle birlikte olmak da saman nezlesine iyi geliyor… Bu sırada siz mutlu olurken, sempatik sinir sisteminiz de vücudunuzda bulunan damarları sıkıştırıyor; ve bu durum, saman nezlesinin önüne geçebiliyor.

• Mevsiminde yenilen sebzeler; ve meyveler, içeriklerinde bulundurdukları maddeler sayesinde saman nezlesinin belirtilerini azaltabiliyor, iltihap probleminin önüne geçebiliyor… Ve tüm bunları daha fazla tüketebilmek adına uzmanlar salatadan destek almanızı öneriyor.

• Kırmızı üzümün, saman nezlesinin belirtileri arasında yer alan burun akıntısı, kaşıntısı; ve tıkanıklığını giderme özelliği bulunuyor. Buna ek olarak, rengi koyu olan tüm meyvelerin içeriğinde bulunan antioksidan da iltihabın azaltılmasına katkıda bulunduğu için öneriliyor.

• Isırgan otu, başta saman nezlesi olmak üzere, pek çok alerji probleminde etkili bitkiler arasında yer alıyor. Bu nedenle, yemeklerinize ekleyebileceğiniz ısırgan otunun çayını da tüketebilirsiniz.

• Balığın içeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitlerinin de saman nezlesinin belirtilerini azaltma özelliği bulunuyor. İltihabın giderilmesine de katkısı bulunan balığın bu anlamda, haftada ortalama üç porsiyon tüketilmesi önerisinde bulunuluyor.

• Saman nezlesine neden olan polenler, siz dışarı çıktığınızda saçlarınıza yapışarak, eve sizinle birlikte gelebiliyor; ve bu sayede evinize de yayılıyor. Bu nedenle, daha çok önerilen bitkisel şampuanla saçlarınızı yıkamanız öneriliyor.

• Biliyoruz ki hepinizin bir kahve saati var. Ve yine biliyoruz ki bu saatte mutlaka hayata ara verip bir fincan kahve içmek hepimize iyi geliyor. Ama şunu da unutmamak gerekiyor ki, kahve saman nezlesini arttırabiliyor. Onun yerine tüketeceğiniz papatya çayının ise, hem iltihabı azaltma; hem de saman nezlesi belirtilerini azaltma özelliği bulunuyor.

• Polenlerin yatağınıza, yastık; ve çarşaflarınıza da bulaşabileceğini unutmamalı, bu nedenle, sık sık çarşaflarınızı değiştirerek yıkamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası