Öksürük Neden Geçmez?

Öksürük, soğuk kış günlerinin bilinen en yaygın sağlık sorunlarından bir tanesi. Ancak sigara içenler, sık sık üst yolunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalanlar, öksürüğüm geçmiyor şeklinde yakınmalarda daha çok bulunmaktalar. Aslında öksürüğün geçmemesinin sebepleri farklılık gösterebilir; ama belirtmiş olduğumuz nedenlerden dolayı geç fark edilen nedenlerin tedavi süreci de teşhisin gecikmesi dolayısı ile uzayabilir. Bu nedenle öksürüğün geçmemesini ciddiye almak ve bir doktor kontrolünden geçmek önemli. Peki öksürük neden geçmez?

Öksürük Neden Geçmez?

■ Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, öksürüğüm geçmiyor diyen bir kişinin, üst solunum yolu enfeksiyonları ile başı dertte olabilir. Bu durum sinüzitin neden olduğu geniz akıntısından da kaynaklanabilir; bir nezleden de ve bu gibi durumlarda genellikle kuru öksürük söz konusudur; yani balgam genellikle yoktur. Ancak ilerleyen zamanlarda boğaz reflüsü ya da faranjitin de haberi, söz konusu kuru öksürük ile bize iletiliyor olabilir. Bu nedenle kontrol edilmelidir.

■ Yine kuru öksürük; ama özellikle geceleri artıyorsa, egzersiz sırasında yoğunluk gösteriyorsa, nefes alırken hırıltı hissediliyor; nefes darlığı, göğüste sıkışma gibi şikayetler de eşlik ediyorsa, öksürüğün geçmemesinin nedenlerinden bir tanesi ve aslında en yaygınlarından olan astımdan da şüphelenmek gerekir.

■ Daha çok sigara içenlerde yaygın olarak görülen bir diğer neden de bronşittir. Kuru öksürük söz konusu ise bronşit akut olarak değerlendirilir ve geçeceği düşünülür. Ancak yerini balgamlı öksürüğe bırakan kuru öksürük, bronşitin ilerlediğini gösterebilmektedir. Eğer yılın en az üç ayı balgamlı öksürük problemi ile karşılaşıyorsanız kronik öksürükten şüphelenebilirsiniz. Sigara da içiyorsanız, şüphelerinizin artış göstermesi oldukça doğal.

■ Koah, üst solunum yollarının hasar görmesi durumunda ortaya çıkıyor ve kendini en çok öksürük ile belli ediyor. Ama söz konusu öksürüğün geceleri daha sık karşılaşılan bir durum olduğunu belirtmek gerekiyor. Daha çok sigara içenlerde ortaya çıkıyor. Konuşurken ya da yemek yerken de koah probleminiz varsa zorlandığınızı; çünkü öksürüğün geçmemesi probleminin söz konusu olduğunu belirtmeliyiz.

■ Yaşınız 40 üzeri ise sigara kullanıyorsanız, öksürüğüm geçmiyor diyorsanız ve ailenizde kanser hikayesi söz konusu ise tüm bunlara ek olarak bir de radyasyona çok sık maruz kalmış bir kişi iseniz sizin öksürüğünüzün geçmeme nedenleri arasında akciğer kanseri de yer alabilir. Hemen paniğe kapılmamalısınız; ama erken teşhisin önemli olduğunu da unutmayıp, yılda en az bir sefer kontrolden geçmelisiniz.

■ Öksürük reflünün de belirtisi olabiliyor ve bu durum genellikle bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından teşhis edilebiliyor. Öksürük, mide ve yemek borusu arasında bulunan kapakçığın gevşemesine ve mide asidinin yukarı kaçmasına neden olabiliyor. Belirtiler arasında mide yanması ve ekşimesi gibi problemler de bulunuyor.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası