Öksürük Nasıl Geçer?

Havaların soğuması ile birlikte, üst solunum yolu hastalıkları kendini iyiden iyiye göstermeye başladı ve boğazımızın şişmesi ile birlikte öksürüğe de maruz kalır olduk. Zaman zaman hepimizin boğazında oluşan gıcık öksürüğe neden olabilir; bu çok da önemli değildir. Ancak durum kalıcı bir hal almaya başladı ise ilk olarak bir uzmana danışmalı; sonrasında da sorunun soğuk algınlığından kaynaklandığını düşünüyorsak öksürük nasıl geçer, öksürük evde nasıl geçer, öksürük nasıl kesilir gibi soruların doğal yanıtlarını aramaya başlamalıyız. Pek çok yöntem, öksürükten kısa sürede; ya da hemen kurtulmamıza yardımcı olabilir. Peki bu yöntemler arasında nelerden söz edebiliriz?

Öksürük Evde Nasıl Geçer?
Öksürük Nasıl Kesilir?
Öksürük Nasıl Geçer?

■ Her şeyin öncesinde, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalısınız. Eğer kuru ya da tozlu havaya karşı vücudunuzun reaksiyon gösterdiğini düşünüyorsanız, ortamı havalandırmak alabileceğiniz ilk önlem olacaktır.

■ Çocuklar için uygulamanızın önerilmediği bir yöntem, bal ile zencefilin karışımından hazırlanan macunun tüketildiği yöntemdir. Bir tatlı kaşığı balın içerisine, macun kıvamını alana kadar toz zencefil ekleyip, sonrasında bu karışımı günde 3 – 4 sefer yiyebilirsiniz. Bazı kişiler bu karışım içerisine limon da eklemektedir. Ancak limonun, balın etkisini yok ettiğini unutmamanız gerekir. Ayrıca, bir yaşından küçük olan bebekler için bal çok zararlıdır. Bu nedenle onlara bu karışımı vermemeniz şiddetle önerilir.

■ Sıcak haldeki bir bardak sütün içerisine bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı da karabiber ekleyerek karıştırıp, malzemelerin süt içerisinde erimesini sağlayın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı günde iki sefer tüketebilirsiniz. Bunu da içerisinde bulunan bal dolayısı ile bir yaşından küçük bebeklere vermemelisiniz.

■ Ihlamurun öksürük için ne kadar iyi bir bitki olduğunu bilmeyen yoktur. Ama biz yine de belirtmiş olalım: Sıcak suyun içerisine göz kararı ayva yaprağı ve ıhlamur ilave edip, beş dakika kaynatın. Sonrasında hazırlamış olduğunuz bitki çayını süzerek, isterseniz içerisine bal da ekleyip içebilirsiniz.

■ Bir küçük tava ya da cezvenin içerisine zeytinyağı ekleyip, yanmaması kaydı ile ısıtın. Sonra ısınmış haldeki yağın içerisine bir miktar karabiber ilave edip karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı sırtınıza sürün ya da birinden yardım alarak sürdürün. Sonra da üzerine sıcak bez koyun. Bu yöntemin öksürüğü hemen kestiğine inanılmaktadır.

■ Öksürüğünüzün nedeni astım ya da alerji ise çözümü sıcak duşta bulabilirsiniz.

■ Kaynamakta olan suyun içerisine, nane aromalı vazelin ekleyin ve sonrasında bu tencerenin üzerine bir havlu kapatarak havlunun altına girip buhar banyosu yapın. Bronşlarınızı açacak olan bu uygulamanın öksürük için etkili olduğu belirtilmektedir.

■ Dörde böleceğiniz bir tane soğanı, bir bardak suyun içerisine ilave edin ve beş dakika kaynatıp, ardından su içebileceğiniz sıcaklığa gelinceye kadar soğutun. Sonra süzüp, hazırlamış olduğunuz soğan suyunun içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edin. Soğan suyunu içtiğinizde öksürüğünüzün yarım saat içerisinde geçtiği belirtilmektedir.

■ Ballı turp da, öksürüğe iyi gelen diğer bir yöntemdir. Turpun içini oyup, altını da biraz kestikten sonra, oymuş olduğunuz kısma bal doldurup, turpu bir bardağa koyarak akan balı ertesi güne kadar biriktirip, sonrasında içmeniz önerilir. Bu yöntemin öksürük için çok etkili olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir.

■ Kaynayıp ocaktan alınmış olan bir bardak suyun içerisine bir diş sarımsak, iki tane de çubuk tarçın ilave edin ve beş dakika demlenmesini sağlayın. Ardından süzüp içtiğiniz bu karışımın öksürüğü hemen kestiği bilinmektedir.

■ Yeni kesmiş olduğunuz çeyrek limon diliminin üzerine biraz karabiber, biraz da tuz serpin ve sonrasında limon dilimini emin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası