Öksürük Evde Nasıl Geçer?

Bu soğuk kış günlerinde, salgın hastalıklar yaygın olunca, öksürük de kaçınılmaz oluyor. Her seferinde ilaç kullanmak, vücudun ilaçlara karşı daha dirençli hale gelmesine neden olduğundan dolayı, bir zaman sonra, tüketilen ilaçlardan fayda sağlanamıyor. Ama öksürüğe iyi gelen bitkilerin de olduğu unutulmamalı. Yazımız içerisinde, evde öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Eğer sizde görülen öksürük altında önemli bir neden yoksa, önereceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Öksürük Evde Nasıl Geçer?

• Karabiber: Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alan karabiberin çayının tüketilmesi gerekir; ancak bu çayın, taze çekilmiş karabiber ile yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yapmanız gereken, bir fincan suyu kaynatıp ocaktan almak, içerisine bir çay kaşığı karabiber, ve iki yemek kaşığı bal eklemektir. Ardından ağzını kapatmanız gereken karabiber öayını 10 dakika demlendirmeli, ve sonrasında süzerek tüketmelisiniz. Hem boğazınızda bulunan gıcığın giderilmesine katkı sağlayan karabiber çayı, hem de balgamlı öksürüğün giderilmesinde kullanılmaktadır.

• Kekik: Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alan kekik ile de kekik çayı hazırlamanız önerilmektedir. Bunun için, bir bardak suyu kaynatıp ocaktan alın, ve içerisine bir tatlı kaşığı kadar kekik ilave edin. Ağzını kapatıp 10 dakika demlenmesini sağlayın; ve sonrasında süzerek, içerisine bir kaşık bal ilave edip için.

• Ayva Yaprağı: Öksürükten kurtulabilmek için ayva yaprağını ıhlamur ile birlikte, kaynatarak tüketmeniz gerekmektedir. Bu anlamda diğer bitki çaylarına göre, hazırlanması biraz daha farklıdır.

• Dut Pekmezi: Öksürüğe iyi gelen karışımlar arasında, dut pekmezi – karabiber karışımından söz etmek gerekmektedir. Bu oldukça etkili bir yöntem olup, yapılması gereken, sadece günde bir kere, iki tatlı kaşığı dut pekmezinin içerisine biraz karabiber eklemek; ve tüketmekten ibarettir. Düzenli, ve belirtildiği şekilde kullanmanız halinde, en çok iki gün içerisinde öksürük probleminden kurtulacağınızı görebilirsiniz.

• Zencefil: Öksürüğe iyi gelen karışımlardan bir diğeri de zencefil – bal karışımıdır. Yapmanız gereken, bir tatlı kaşığı balın içerisine biraz toz zencefil ekleyip, karıştırarak macun kıvamına getirmek; ve sonrasında tüketmekten ibarettir. Bu şekilde hem boğaz ağrısı, hem de öksürükten kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

• Sirke: Bir kaşık sirkeyi, öksürükten kurtulmak, boğaz ağrısı, ve yanmasını gidermek için kullanabilirsiniz. Ama, eğer midenizde problem söz konusu ise sirke kullanmanızı önermiyoruz.

• Portakal Suyu: Bir fincan, evde taze sıkılmış portakal suyunun içerisine, iyice ezilmiş bademleri ilave edin, ve bu karışımı için. Boğaz sorunları, ve öksürükten bu sayede kolayca kurtulabilirsiniz.

• Keten Tohumu: Bir fincan suyun içerisine üç yemek kaşığı keten tohumu ekleyerek kaynatın. Ve sonrasında içerisine üç yemek kaşığı bal, ve biraz limon suyu ilave edip elde ettiğiniz karışımı için. Bu da öksürüğe iyi gelen karışımlar arasında yer alan bir formüldür.

• Su: Gerek sinüzit, gerek reflü, gerek geniz akıntısı, ve tüm üst solunum yolu; ve boğaz problemlerinde tüketilmesi önerilen şey, bol miktarda sudur. Gıcığı azaltıp, balgamın atılmasını kolaylaştıran suyu bol bol tüketmeniz önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası