Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı, her yaştan insanda görülebilmekle birlikte, kulak ağrısı nedenleri ve çeşitleri de birbirinden farklıdır. Bir söz vardır: Neren ağrısa canın oradadır denir. Ancak kulak ağrısı ciddi anlamda katlanılması zor bir ağrıdır. Yemek yemek; hatta nefes almak kulak ağrısı çeken birisi için çok zor olabilir. Elbette şiddeti farklı kulak ağrısı türleri vardır ve bu biraz da nedene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazen kulak ağrısına kaşıntı, bazen çınlama, bazen dolgunluk eşlik eder. Kulak ağrısı bazen sancı gibi ani şekilde kulağa girer ve çıkar; bazen kalıcıdır, bazen ise şiddeti hafiftir. Ancak her ne sebeple olursa olsun, kulak ağrısı neden olur sorusunun yanıtını, özellikle çocuklarda, hiç vakit kaybetmeden bir uzman ile aramak gerekmektedir. Biz ilerleyen bölümlerde sizlere, kulak ağrısı neden olur sorusunun muhtemel yanıtlarından söz etmeye çalışacağız.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

■ Orta Kulak Enfeksiyonu: Özellikle çocuklarda kulak ağrısı nedenleri arasında ilk sırada orta kulak enfeksiyonları yer almaktadır. Anjin, grip, nezle gibi sorunların sonrasında yaşanan kulak ağrısında ilk akla gelen neden olmalıdır prta kulak enfeksiyonu. Beraberinde işitme kaybı, akıntı ve ateşi de getirebileceğini unutmamak gerekiyor. Tedavisi için antibiyotik kullanımı gerekiyor ve bunun da doktor kontrolünde olması çok önemli. Bu şekilde, kulak ağrısı bir kaç saat ile bir kaç gün içerisinde giderilebiliyor. Ancak kulak ağrısı geçti diye de antibiyotik tedavisi kesilmemeli. En az on gün devam etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

■ Orta Kulakta Biriken Sıvı. Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri arasında, orta kulakta biriken sıvı da önemli bir yer teşkil ediyor. Özellikle 2 – 7 yaş aralığında; söz konusu ağrı çok şiddetli olmasa da zaman zaman tekrarlaması ile biliniyor. Bu durum iltihaba bağlı olarak gelişiyor. Fark edildiği anda Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak gerekiyor; çünkü işitme kaybına neden olabilen önemli bir kulak ağrısı nedeni olduğunu hatırlamalısınız. İlaç tedavisi, tercih edilen ilk tedavi yöntemi olsa da, eğer işe yaramazsa cerrahi müdahaleye de gerek duyulabiliyor.

■ Dış Kulak Enfeksiyonu: Kulak ağrısı neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan dış kulak enfeksiyonu, dış kulak yolunu kaplayan derinin nemli olması ve sık ıslanmasından kaynaklanıyor. Daha çok yaz aylarında, denize ve havuza sık girilmesi ile karşılaşılan dış kulak enfeksiyonunun tedavisi için lokal pansuman ve antibiyotik kullanılıyor. Kendini şiddetli ağrı ile hissettiren dış kulak enfeksiyonunun tedavisi sırasında kulağın sürekli kuru tutulması önem arz ediyor.

■ Biriken Kulak Salgısı: Dış kulak yolu salgısı, kulak kiri olarak halk arasında bilinmektedir ve zaman zaman birikip sertleşerek kulak ağrısına neden olabilir. Tedavisi için kulağa bir kaç gün gliserin damlatılması, sonrasında da bir uzman hekim tarafından kulağın temizlenmesi gerekiyor. Pek çok kişi kulak kirini pamuklu çubuk ile temizliyor. Ancak bu doğru bir davranış değil, salgıyı daha ileri itekleyerek, kulak zarına zarar verme ihtimali de bulunuyor.

■ Travmatik Durumlar: Günlük hayatta karşılaştığımız bazı olumsuzluklar dolayısı ile kulak kepçesini delici kesici yaralanmalarla ya da kulak kepçesinin donması gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz ve bu durumlar da kulak ağrısına sebebiyet verebiliyor. Dalış sporları ve uzun süren uçak yolculukları da kulak ağrısına basınç dolayısı ile sebep olabiliyor. Bu duruma barotravma adı verilen basınç travmaları sebep oluyor. Tıkanmalar ile birlikte gelen kulak ağrısı, kendiliğinden; ya da yutkunarak kısa sürede geçebiliyor; ancak uzun süre kalıcı da olabilmesi durumu nedeni ile kulak ağrısı hissedildiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor. Travmaya bağlı kulak ağrısı, duruma göre tedavi şekilleri gerektiriyor.

■ Zona Hastalığı: Herpes Zooster isimli virüs zona hastalığı olarak biliniyor ve genellikle dış kulak ya da kulak kepçesine yerleşerek kulak ağrısına neden olabiliyor. Zona hastalığının bir çeşit viral enfeksiyon olduğunu unutmamak gerekiyor. Baş dönmesi, çınlama, kızarıklık, kaşıntı gibi durumlar da zona hastalığında kulak ağrısına eşlik edebiliyor. Tedavisi için doktora başvurmak gerekiyor ve genellikle antiviral ilaçlar kullanılıyor.

■ Farklı Bölgelerdeki Hastalıklar: Kulakta bulunan duyu sinirleri, kulak dışındaki bölgeleri de uyarabiliyor ve kulak ağrısı, kulak ile alakalı olmayan nedenlerden kaynaklı olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu duruma yansıyan ağrılar adı veriliyor. Baş, boyun, çene eklemi, diş eti, diş, geniz ve boğaz, gırtlak, deri, lenf bezi, reflü, kas… problemlerinin tamamı kulak ağrısı nedenleri arasında, yansıyan ağrılar olarak görülebiliyor. Yansıyan kulak ağrısında, baş – boyun kanser tümörlerinin erken teşhisi yapılabiliyor. Bu nedenle zaman kaybetmeden doktora başvurup detaylı muayene olmakta fayda bulunuyor.

■ Nöralji: Boyun bölgesinin duyu sinirlerinden kaynaklı, kulak ve çevresinin ağrımasına genellikle nöralji sebep oluyor. Genellikle bu tür kulak ağrısı kısa zamanda geçiyor. Ancak tekrarlaması, ani batma ya da çakmalarla kendini hissettirmesi halinde hastaya nörolojik muayene uygulanabiliyor ve sonrasında da tedavi şekli genellikle medikal oluyor.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası