Kulak Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

İnsanın neresi ağrısa canı ordadır derler… Ama bazı ağrılar vardır ki, dayanılması gerçekten de, neredeyse imkansız gibidir. Bu ağrılar arasında mutlaka kulak ağrısından da söz etmek gerekir. Her ne kadar, daha çok çocuklarda görülse de, kulak ağrısı yetişkin bireylerde de görülebilir, ve oldukça rahatsız edici etkileri bulunmaktadır. Kulak yıkatma işlemi sonrasında, kulak zarının hasar alması sonucu görülebildiği gibi kulak ağrısı, orta kulakta sıvı birikirse; ya da bir enfeksiyon durumu söz konusu ise de görülebilir… Peki kulak ağrısı için ne yapılır? Kulak ağrısı evde nasıl geçer? Sorularınızın yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilir; ve, size belki yemek dahi yedirmeyen bu ağrıdan kurtulabilirsiniz…

Kulak Ağrısı Evde Nasıl Geçer?
Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılır?

• Eğer iltihaplanma dolayısı ile oluşmuş kulak ağrısı probleminiz varsa, ezilmiş haldeki bir kaşık sarımsağı, iki kaşık susam yağı ile pişirin, ve sonrasında soğumasını bekleyin. Ardından sarımsağı süzün, ve kalan susam yağından üç damla kadar kulağınıza damlatın. Sarımsak hem ağrı giderici, hem de antibiyotik olarak bilinen doğal bir mucizedir…

• Eğer enfeksiyona bağlı kulak ağrısı söz konusu ise, bu problemden zeytinyağı ile kısa zamanda kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken, ılıtmış olduğunuz zeytinyağından 3 – 4 damla olmak kaydı ile kulağınıza damlatmak; ya da, bir pamuğu zeytinyağı ile ıslatıp, kulağınızı bu pamukla tıkamaktan ibarettir.

• Kulak ağrısı evde nasıl geçer diyenlerin yararlanabileceği bir diğer malzeme de soğandır. Soğan hem antibakteriyel; hem de antiseptik etkilidir. Yapılması gereken işlem ise oldukça basittir: ilk olarak bir adet soğanı rendelemeniz; sonrasında da süzerek soğan suyunu almanız gerekir. Ardından bir kaşık soğan suyunu ısıtıp, 3 damlasını kulağınıza damlatabilir, bu işlemi gün içerisinde üç defaya kadar uygulayabilirsiniz.

• Sıcak uygulama da kulak ağrısına iyi gelir; ancak bunu, kulağınızda iltihap olmadığından eminseniz uygulamalısınız. Yapmanız gereken: ısıtmış olduğunuz suyu bir şişeye doldurmak; sonrasında da şişeyi bir havluya sarmaktır. Ardından kulağınızı bu sıcaklığa temas ettirmek sureti ile kulak ağrısını hafifletebilirsiniz. İşlemi bir kaç dakikadan fazla uygulamamalısınız.

• Zencefil de kulak ağrısı için ne yapılır sorusuna iyi bir yanıttır. Yapılması gereken, bir miktar zencefilin suyunu sıkıp, elde edilen zencefil suyunu kulağa damlatmaktır; ya da bir çay kaşığı toz zencefili, iki çay kaşığı ılık zeytinyağı içerisinde beş dakika bekletin, ve ardından süzerek elde ettiğiniz zencefilli yağdan bir kaç damlayı kulağınıza damlatın.Bu şekilde hem iltihap probleminiz varsa giderir, hem de kulak ağrısından kurtulursunuz.

• Nane suyu, ya da nane yağından da faydalanabilirsiniz. Bunun için, taze nanenin suyunu sıkıp, bir kaç damlasını kulağınıza damlatabilirsiniz. Ya da bir pamuğu nane yağı ile ıslatıp, kulak memesinin çevresini bu pamuk ile silebilirsiniz. Nane yağı çok etkili olduğu için, kulağınızın içerisine kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

• Kulağınıza su kaçtı ise, bunu, temizleyici ile almak yerine, fön makinesi ile kurutun. Yapmanız gereken, sıcak ayarını açtığınız fön makinesini kulağınızdan uzak tutarak, ve beş dakikadan fazla olmayacak şekilde uygulamaktan ibarettir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası