KOAH Hakkında Bilgiler

KOAH hastalığı hakkında bilgiler pek çok kişi tarafından net olarak bilinmemektedir. Belki basite alınır; ama, bir kanser hastasının dahi kanserden değil de KOAH hastalığından ölebilme oranı oldukça yüksektir. Türkiye’de her 40 yaş üzeri 10 kişiden birinde KOAH hastalığı bulunmaktadır. Yine Türkiye’de yılda 50.000 kişi KOAH hastalığından dolayı hayatını kaybetmektedir. Dünya genelinde bu sayı 4.000.000’a ulaşmaktadır. En yaygın ölüm sebeplerine bakıldığında KOAH hastalığı dördüncü sırada yer almakta; hemen öncesinde de tümörler bulunmaktadır. Yani dememiz o ki, kanserden çok korkulur; ama hemen arkasından KOAH hastalığı gelmektedir. Peki KOAH nedir? KOAH hakkında bilgileri ilerleyen bölümlerde sizlere aktaracağız.

KOAH Nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, KOAH hastalığının tam açılımıdır. Bir nefes hastalığı olmakla birlikte, enflamasyona bağlı olarak gelişir ve sonrasında da ilerler. Obstrüktif, nefes borusunun tıkanması anlamına gelmekle birlikte, Kronik de hastalığın uzun süre devam ettiğini bize ifade etmektedir.

Hava yollarının hastalığının uzun süre devam etmesi olarak tanımlanabilen KOAH hastalığı tedavi edilebilen; bununla birlikte de önlenebilen bir hastalıktır. İltihaplanma dolayısı ile akciğerlerdeki hava odacıkları daralır. KOAH hastalığı buna bağlı olarak gerçekleşen harabiyetin sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın ilerlediği aşamada, içeri giren havanın çıkışı zorlaşır. Sonraki aşamada, akciğerde bulunan hava keseciklerinin iltihap dolayısı ile şişmesi durumu söz konusudur. Buna bağlı olarak balgam üreten bezler çok fazla çalışmaya başlar ve kişi balgam dolayısı ile rahatsızlık hisseder.

Sadece balgam değil, öksürükte artış, nefes darlığı, morarma, solunumda hırıltı da KOAH hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Dünya genelinde çok sık görülmektedir. İlk başlarda hafif bir hastalık olarak başlasa da, sonrasında yoğun bakım aşamasına kadar gelebilmektedir.

KOAH hakkında bilgiler verirken, sigaranın en önemli risk faktörü olduğunu belirtmeliyiz. Eğer sigara içiyorsanız ya da sigara içilen bir ortamda zorunlu olarak bulunuyorsanız, öksürük ya da balgam gibi problemlere genellikle alışkınsınızdır. Bu nedenle, yaşadığınız sorunlarda doktora gitmeyi düşünmezsiniz. Ama bunlara nefes darlığı da eşlik ediyorsa ve yaşınız özellikle 40’ın üzerinde ise mutlaka periyodik olarak nefes ölçüm testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Sigarayı erken dönemde bırakırsanız, hem KOAH hastalığının ilerlemesini önleyebilir; hem de KOAH hastalığından kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte, hava kirliliği ve ev ve işyerinizdeki kimyasalların da KOAH hastalığına zemin hazırladığını unutmamalısınız.

KOAH hastalığı sizin daha kolay zatürre olmanıza neden olabilirken, bunun yanında basit bir üst solunum yolu hastalığını da ağır şekilde atlatabilmeniz durumu söz konusudur.

KOAH hastalığının ilerlemesi durumunda kişinin kanında bulunan Oksijen miktarı azalır. Buna bağlı olarak hem hastada morarmalar görülür, hem de kalp yetmezliğine bağlı ayak şişmesi sorunları ile karşılaşılabilir.

Yaşı 35’in altında olan kişilerde KOAH hastalığı kolay teşhis edilemeyebilir. Ancak eğer çok sık soğuk algınlığı, grip ya da diğer üst solunum yolu hastalıklarına yakalanıyorsanız, risk altında olabileceğinizi belirtmeliyiz. Böyle bir durumunuz söz konusu ise bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır.

KOAH hakkında bilgiler verirken, KOAH alevlenmelerinden söz etmeden de geçmemeliyiz. Bu dönemlerde hastalar kendilerini çok daha rahatsız hissetmekle birlikte, hastalığın tedavisi de bu aşamada farklılık gösterir. Hastanın ölüm riski bu dönemde yükselir. Akciğer fonksiyonları bozulur ve bu dönemlerde KOAH hastalığının ilerleme olasılığı yükselir. Hastanın yaşam kalitesi de KOAH alevlenmeleri ile düşer.

KOAH hastalığında durumdan sadece kişinin akciğerleri etkilenmez. Mental bozukluklar, bitkinlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, iş gücü kaybı gibi durumlar da hastalığa bağlı olarak gelişir. Hastalığı yok edecek ya da düzeltebilecek bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, hastanın rahatlamasına yönelik uygulamalar bulunmaktadır. Her şeyin öncesinde sigarayı bırakın.

KOAH Nasıl Önlenir?

■ Akciğer kontrollerinizi düzenli yaptırın
■ Sigarayı bırakın
■ Ev ve iş yerinizi olabildiğince temiz tutun
■ Solunum problemlerinde hastaneye başvurun.
■ Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapın
■ Solunum egzersizleri yapmayı öğrenin
■ Grip aşısı ve zatürre aşısı yaptırın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası