Evde Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır?

Çocukluğumuzdan bu yana her hastalandığımızda bize öksürük şurubu verildi. Şimdi aynı şey çocuklarımıza da yapılıyor. Ve hal böyle olunca bizler öksürük şurubunu masum olarak görüyoruz. Oysa ki masum sanıp; çok etkili olduğunu duyduğumuz bir öksürük şurubunu eczacımızdan istediğimizde bize, herhangi bir kalp hastalığımızın olup olmadığını soruyor. Peki biz hayatımızda, herhangi bir rahatsızlık hissetmedik diye herhangi bir kalp doktoruna gitmediysek ve bir kalp hastalığımız varsa, yok diyerek alıp içtiğimiz öksürük şurubunun bize vereceği zararları biliyor muyuz? Her ilacın bazı insanlar üzerinde istenmeyen yan etkileri vardır. Bu nedenle evde öksürük şurubu hazırlamayı herkesin bilmesi gerekir. O halde zaman kaybetmeyelim ve evde öksürük şurubu nasıl yapılır sorusunun yanıtını alalım.

Evde Öksürük Şurubu Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler:

* 2 çorba kaşığı bal
* 2 tane muz
* 400 ml ılık su

Evde Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır?

■ Muzları soyup plastik bir kaşık yardımı ile ezin. Sadece muzu değil, hiç bir meyveyi metal ile temas ettirmeyin. Aksi halde söz konusu meyvenin çabuk bozulması söz konusu ve fark etmeden, doğal olduğunu düşündüğünüz bir meyve ile sağlığınıza zarar verebilirsiniz.
■ Ezmiş olduğunuz muzu seramik bir kase içerisine alın ve üzerine ılık suyu ilave edin. Kasenin ağzını kapatın ve muzların su içerisinde yarım saat dinlenmesine izin verin.
■ Dinlenme süresinin sonunda suyun iyice soğumuş olduğundan emin olun. Eğer soğumamış ise biraz daha bekleyebilirsiniz. Sonrasında içerisine balı ilave edin. Eğer balı sıcak ile temas ettirirseniz, tüm besleyiciliğini yitireceğini unutmayın.
■ Hazırlamış olduğunuz karışımı dörde bölün ve o gün içerisinde bitmesini sağlayın. Sonraki dört gün yine aynı şekilde hazırlayın ve hazırlamış olduğunuz öksürük şurubunu her seferinde, aynı gün tüketin. Beş günün sonrasında etkisini tam olarak hissedeceksiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası