Dil Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Dilin yapısında farklı dokular bulunmakta olup, bu dokuları oluşturan hücreler bulunmaktadır. Söz konusu hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ve büyümesi sonucunda ortaya, ağız içinde en sık görülen kanser türü olan dil kanseri çıkar. Aslında dil kanseri belirtileri erken aşamada kendini göstermektedir. Ancak bizler bu belirtileri genellikle önemzemez, görmezden geliriz. Dolayısı ile de ortaya sağlık açısından ciddi sorunlar çıkar. Peki dil kanseri nasıl anlaşılır? Kanser türlerinin hepsinde erken teşhisin çok önemli olduğunu ve hayat kurtardığını unutmayın. Bu nedenle, dil kanseri belirtilerini hissettiğiniz anda hafife almayıp, hemen bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurun.

Dil Kanseri Nasıl Anlaşılır?

■ Dil kanserinde ilk olarak, dil üzerinde kırmızı beyaz lekeler görmeye başlarsınız. Sonrasında bu lekeler zaman içerisinde daha büyük hale gelir. Ve kabarmaya başlar.

■ Dil kanseri belirtilerinden bir diğeri de kendini yemek yerken ortaya koyar. Yemek yediğiniz sırada diş etlerinizin bir anda kanamaya başladığını görürseniz, sonrasında da buna, yemekleri çiğneme ve lokmaları yutma zorluğu eklenirse, zaman kaybetmeden Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmelisiniz.

■ Dil kanserinde, dil üzerinde çıkan yaralardan da söz etmek gerekmektedir. Söz konusu yaralar bağışıklık sistemi düşüklüğü nedeni ile de ortaya çıkabilir; ancak siz yine de bunun nedenini bir doktordan öğrenmelisiniz.

■ Ağzınızı açmakta zorluk çekiyorsanız, nefesiniz kötü kokuyorsa ya da, boğaz ağrısı hissediyorsanız ama bu ağrının şiddeti kulaklarınıza kadar vuruyorsa, daha fazla beklememelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası