Burun Kaşıntısı Neden Olur?

Burun kaşıntısı ile bazen hiç ummadığınız bir anda, bazen de yemek yerken karşılaşabilirsiniz. Burun kaşıntısının en bilinen nedeni mevsimsel alerjidir. Ama bunun yanında, yediğimiz içtiğimiz şeyler ve soğuk algınlığı ile bazı cilt hastalıkları da burun kaşıntısına neden olabilir. Sorundan kurtulmak için alınabilecek önlemlerin başında, her sağlık probleminde olduğu gibi probleme neden olan etkenin ortadan kaldırılması yer almaktadır. Sonrasındaki süreç kısadır ve basit tedavi yöntemlerinden oluşur. İlk olarak burun kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtlarını alalım; sonrasında da burun kaşıntısı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını detaylı şekilde gözden geçirelim.

Burun Kaşıntısı Neden Olur?

■ Burun kaşıntısına neden olan en önemli etken, alerjik rinittir. Eğer burun kaşıntısına hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve göz yaşarması da eşlik ediyorsa, muhtemelen bir alerjik rinit probleminiz vardır. Bu gibi bir durumda, evinizde beslediğiniz evcil hayvanlarınızdan şüphelenebileceğiniz gibi, ev tozlarından da şüphelenebilirsiniz. Bu sorunun çözümü basittir: evinizi temiz tutar, evcil hayvanlarınızı ilaçlar ya da onlardan uzaklaşırsınız.

■ Alerjik rinitin yanında mevsimsel alerjiler olarak bilinen polen alerjileri de burun kaşıntısına neden olabilmektedir. Bunu anlamak için ilk bahar sonları ve yaz başlarında burun kaşıntısı sorunu yaşıyor olmanız gerekmektedir. Buna hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanklığı da eşlik eder. Alerjik rinitten mevsimsel alerjiyi ayırt edebilmek için, burun kaşıntısının zamanını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

■ Burun kaşıntısına besin alerjileri de neden olabilmektedir. Bazı besinleri yediğinizde ya da içtiğinizde burnunuz kaşınıyorsa, o besinlerin içeriğinde bulunan bazı maddelere karşı hassasiyetiniz var demektir. Özellikle burun kaşıntısına neden olan madde Histamindir ve en çok bira, kırmızı şarap, domates, sert peynir, pizza, balık, soya sosu, jambon… içerisinde bulunmaktadır. Yani bu besinleri tükettiğinizde burun kaşıntısı şikayetiniz başlıyor ya da artıyorsa, besin alerjiniz var diyebiliriz.

■ Burun kaşıntısına neden olan bir diğer etken de enfeksiyondur. Özellikle soğuk algınlığı ve bununla birlikte burnu etkileyen diğer enfeksiyonlar, burun kaşıntısının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

■ Solunan havanın kuru olması da burun kaşıntısının bir diğer nedenidir. Bu problemi çözmek için pek çok kişi buhar makinesi kullanmaktadır ve bu aslında doğru bir davranış biçimidir.

■ Burun kaşıntısının nedenleri arasında, egzama, kurdeşen, sedef, mantar… gibi bazı cilt hastalıkları da yer almaktadır.

■ Hormon değişimleri de burun kaşıntısını ortaya çıkartabilir ki özellikle ergenlik döneminde ya da hamile kadınlarda burun kaşıntısı ile sık karşılaşılmaktadır.

■ Hava değişimleri, özellikle de sıcaklık ve nem oranlarındaki değişimler de burun kaşıntısına sebep olabilmektedir.

■ İçeriğinde kimyasallar bulunduran ve bu kimyasalların da burnu rahatsız ettiği parfüm, deterjan, kolonya gibi maddeler ile bazı ilaçların yan etkileri de burun kaşıntısına sebep olabilmektedir.

Burun Kaşıntısı Nasıl Geçer?

İlk olarak doktorunuza giderek, burun kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtını size onun vermesini sağlamalısınız. Bunun için muhtemelen ilk olarak bir alerji testi yapılacak, sonrasında da buna yönelik ilaç ya da aşı tedavisi uygulanacaktır. Ardından, kendi çapınızda uygulayarak burun kaşıntısını giderebileceğiniz bazı önerileri de aktarmadan geçmeyelim:

■ Eğer toza karşı alerjiniz varsa, her şeyin öncesinde bulunduğunuz ortamı havalandırarak tozdan arındırmalısınız. Gerekiyorsa eşyalarınızı dışarı çıkartarak onların da havalanmasını sağlayabilirsiniz. Çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyalarınızı ise sık sık değiştirerek yıkamanız önerilmektedir.

■ Hava kuruluğuna bağlı burun kaşıntısını gidermek için buhar makinesi kullanabilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız bile, bir kap içerisine sıcak su koyup üzerine bez örterek ortamın bu su ile nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

■ Buhar banyosu yapmak da burun kaşıntısından kurtulmanızı olanaklı hale getirir. Bunun için bir tencereye su koyun ve kaynamasını bekleyin. Ardından tencereyi ocaktan alın ve başınızı üzerine koyup suyun buharını soluyun. Bu esnada başınızın etrafını da havlu ile sararak buharın kaybolmasını önleyin. Bu şekilde burun kaşıntısından kurtulabilirsiniz.

■ Tuz çözeltili burun spreyleri genellikle deniz suyu ya da deniz tuzundan hazırlanmaktadır. Eczanelerden temin edebilirsiniz. Doğal olan bu spreyler aynı zamanda kolay uygulanabilir ürünlerdir. Hem burnunuzu temizler, hem de nemlendirerek burun kaşıntısını önlerler.

■ İçeriğinde Histamin bulunan besinlerin burun kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtları arasında yer aldığından bahsetmiştik. AntiHistamin içeren ağız ve burun spreyleri de, kısa süreli de olsa burun kaşıntısında rahatlama yaşamanızı olanaklı hale getirecektir. Bu nedenle eczanelerden temin edebilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası