Burun Kanamasının Sebepleri

Toplumumuz, burun kanamasının tehlikeli olduğunu biliyor, ancak bilmediğimiz bir nokta var: Burun kanamasının ortalamada %10’luk bir kısmı tehlikeli… Bu şu demek: 10 adet elma aldığınızda, bunların sadece 1 tanesi çürük ise, burun kanamasının da sadece, 10 kişiden 1’inde tehlikeli olduğu belirtiliyor… Sürekli temas halinde olduğumuz burnumuzun içerisinde çok sayıda damar bulunuyor… Burun kanaması genellikle bu nedenlerden dolayı gerçekleşiyor. Bir de burnun ön, ve arka kısmında bulunan kanamalardan söz edelim istersek, ön taraftaki kanamalar, arka taraftaki kanamalara göre daha riskli bulunuyor, ve yüksek tansiyon, ya da tümör nedeni ile gerçekleşen burun kanaması, genellikle burnun arka tarafında gerçekleşiyor. Pek çok kanama, kendiliğinden, herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan geçiyor… Peki burun kanaması neden olur? Burun kanaması nasıl diner, burun kanaması ne zaman tehlikelidir, burun kanaması nasıl önlenir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde burun kanaması hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz…

Burun Kanaması Neden Olur?

• Genellikle küçük çocuklarda görülen burun karıştırma alışkanlığı, yine bu nedenle sıklıkla çocuklarda görülen burun kanamasının sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor.

• Daha çok çocukların gerçekleştirdiği bir diğer hatalı davranış da, burun içerisine yabancı cisim sokmak… Leblebi, şeker gibi burna sokulan şeyler burun kanamasının sebepleri arasında yer alabiliyor.

• Burnu bir yere çarpma, uzun süre burun spreyi kullanma, burun ameliyatı geçirmiş olma, yüzme; ya da suya dalma… gibi egzersizler gerçekleştirirken basınca maruz kalma… gibi, travmalara neden olan unsurlar da burun kanamasının sebepleri arasında yer alıyor.

• Eğer burun içerisinde eğrilik söz konusu ise, bu durum, burundaki hava akımının olması gerektiği şekilde gerçekleşmemesine neden oluyor. Ve bu da, burun içinin kurumasına, sonrasında da kabuklanmalara neden oluyor; ve burun kanıyor. Bu gibi sorunlara ameliyat ile çözüm getirilebiliyor.

• Kış aylarında kullanılan ısınma yöntemleri, ve yaz aylarında kullanılan klimalar ile, üst solunum yolu enfeksiyonları da burun içinin kurumasına, sonrasında da kanamalara neden olabiliyor; ve bu durum hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda sıklıkla görülüyor.

Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanaması Nasıl Diner? Burun Kanaması Ne Zaman Tehlikelidir? Burun Kanaması Nasıl Önlenir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası