Burun Kanaması Ne Zaman Tehlikelidir?

Burun kanaması, zaman zaman bizi çok fazla telaşlandırırken, zaman zaman da burun kanamasının iyi ki de olduğunu düşünebiliriz. Örneğin, başının üstüne düşen bir kişinin, bunun sonrasında burun kanaması geçirmesi, beyin kanamasının önlenmesine yönelik bir işaret olarak görülür halk arasında. Peki burun kanaması nasıl geçer, burun kanaması nasıl durdurulur, burun kanaması ne zaman tehlikelidir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?
Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Her şeyin öncesinde, burun kanaması problemi olan kişinin sakin olması gerekmektedir. Eğer burnu kanayan kişinin yanında birisi varsa, sakinleştirme görevini o kişi de üstlenebilir. Çünkü burun kanaması sırasında sakin olmamak, tansiyonun yükselmesine; ve dolayısı ile burun kanamasının durdurulması yerine daha da şiddetlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ilk aşamada sakin olmak temal kuraldır.

Burun kanaması sırasında başın öne eğilmesi gerekir. Bu şekilde, kanın mideye gitmesi önlenmiş olur, bu durum kusmanın önüne geçer. Aynı zamanda, burun kanamasındaki kan miktarı ancak bu şekilde tespit edilebilir.

Burun kanamasının durdurulması için, baş parmak, ve işaret parmağı kullanılarak, burnun yumuşak olan kısmının sıkıştırılması gerekmektedir. Halk arasında biz buna burun sıkmak adını da verebiliriz. Bu şekilde ortalama beş dakika beklenilmesi gerekmektedir.

Burun kanaması geçiren kişinin oturur pozisyonda ise dik oturması, ancak yatması gerekiyorsa, kullabacağı yastığın olabildiğince yüksek tutulması gerektiği de unutulmamalıdır…

Burun Kanaması Ne Zaman Tehlikelidir?

Eğer ki, burun kanaması daha önce de yaşanmış ise, en kısa zamanda doktora başvurularak bu durumun nedeninin araştırılması istenmelidir.

Burun kanamasının yaşanması sırasında, idrardan da kan gelmesi, ya da vücudun farklı herhangi bir yerinde de kanama olması durumunda en yakın sağlık merkezine başvurulması gerekmektedir.

Burun kanamasına eşlik eden, vücuttaki çürük; ve morarmaların, çok hafif darbeler sonucunda dahi oluşması sonucunda doktor kontrolü önerilir.

Kan sulandırıcı etkisi bulunan ilaçların kullanımı sırasında gerçekleşen burun kanaması tehlikeli olabilmektedir.

Vücudunda hemofili, böbrek; ya da karaciğer problemleri bulunan kişilerin kanlarında pıhhılaşmaya yönelik sorunlar olabileceği için, yaşanan burun kanamasında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Eğer kişi onkoloji hastası ise; ve kemoterapi tedavisi görüyor, ya da bu tedavi yakın zaman önce bitmiş ise, ve bu sırada burun kanaması durumu söz konusu ise, mutlaka doktor ile irtibat kurulmalıdır.

Burun kanamasının durdurulmasına yönelik olarak, biraz önce sözünü etmiş olduğumuz burun sıkma işlemi ortalama on dakika boyunca yapılmış; ama kanama durmamış ise, kişinin mutlaka doktor kontrolüne alınması gerekir.

Burun kanaması geçiyor, ancak kısa bir zaman sonra tekrarlıyorsa, kişi bu esnada kendisini çok yorgun, halsiz, bayılacak gibi hissediyorsa, nefes almakta zorlanma, ve kalpte çarpıntı durumu söz konusu ise, kişinin ağzından kan geliyor, ya da kustuğunda kan kustuğunu görüyorsa, 38.5 dereceden fazla fazla ateş, ve vücutta renk değişimleri… gibi durumlardan sadece biri dahi burun kanamasına eşlik ediyorsa, mutlaka zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası