Burun Akıntısı İçin Ne Yapılmalı?

Havaların soğuması, ve grip – nezle gibi hastalıkların da baş göstermesi dolayısı ile en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında burun akıntısı da eklenmiştir. Sadece burun akıntısı, evde uygulanabilecek basit yöntemlerle giderilebilir, ama ateş, üşüme, ağrı, öksürük… gibi problemleriniz de varsa, doktorunuza da başvurmanız önerilmektedir. Peki burun akıntısı nasıl giderilir? Burun akıntısı için ne yapılmalı? İşte yanıtları…

Burun Akıntısı İçin Ne Yapılmalı?
Burun Akıntısı Nasıl Giderilir?

• Burun akıntısını gidermek için ilk olarak burun deliklerinize, göz altınız ile burnunuzun birleştiği noktaya, ve kulaklarınıza 10’ar kere parmağınızı bastırıp çekin. Bu şekilde sinüslerinizin harekete geçmesini sağlarsınız, ve bunun yanında, burun akıntısından kaynaklı baş ağrısını da gidermiş olursunuz.

• Bir havlu alın; ve sıcak suyun içerisine batırıp, sonrasında da yüzünüze uygulayın. Bu şekilde burun deliklerinizin açılması durumu söz konusu olacaktır.

• Bir miktar suyun içerisine karbonat, ve tuz ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı burnunuza şiringa yardımı ile bir kaç damla sıkın; ve burnunuzu yıkayın. Eğer bu işlem sırasında burnunuz kanıyorsa, suyun içerisine bir kaç damla da gliserin ekleyebilirsiniz. Ya da burnunuza, Okyanus suyu damlatabilirsiniz. Bu şekilde hem burnunuzdaki kirlere bağlı burun akıntısı, hem de alerjik problemler nedeni ile meydana gelen sorunları ortadan kaldırmış olursunuz.

• Burun deliklerinin altına, rahat nefes almayı sağlayan jel uygulayabilir, ve burun akıntısını rahatlatabilirsiniz. Ancak bu uygulamayı, doktoru tavsiye etmedikçe çocuklarınıza uygulamamanız gerekmektedir.

• Bir tencerenin içerisinde su kaynatın; ve sonrasında içerisine bir kaç damla da nane yağı ilave edin. Ardından tencerenin üzerine bir havlu örtün, ve başınızı üzerine koyup buhar banyosu yapmayı deneyin.

Ama her ne yaparsanız yapın, eğer burun akıntısı sık sık tekrarlıyor, ve uzun süreli devam ediyorsa, mutlaka bu durumun neden kaynaklandığını araştırın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası