Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte, boğaz ağrısı ve üst solunum yolu sorunları da bizlere kendin iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Ancak hepimizin bildiği gibi, uzmanlar antibiyotik kullanımını önermiyorlar. Bununla birlikte, doğal yöntemler, sağlığımız açısından oldukça yararlı etkilere sahip. Peki boğaz ağrısına ne iyi gelir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, boğaz ağrısına iyi gelen şeylerden söz etmeye çalışacağız. Vereceğimiz önerilerin tamamının doğal olacağını da belirtelim:

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

■ Hatmi kökü: Yutulduğunda, boğazda bir yağlı tabaka bırakan, jelatin benzeri içeriğe sahip olan hatmi kökü, ortaçağdan sonra boğaz ağrısını gidermek için kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Siz de boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer alan hatmi kökünü bu kış kullanmak isterseniz, otuz gram hatmi kökü alın ve bir demet halinde bağlayıp, bir tülbentin içerisine sarın. Sonrasında bu tülbenti bir litrelik kavanozun içerisine yerleştirin. Üzerini soğuk su ile doldurun. Sonrasında kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve en az sekiz saat bu şekilde beklemesini sağlayın. Sonrasında, hazırlamış olduğunuz bu suyu, gün içerisinde yudum yudum içerek, boğaz ağrısının azalmasını bekleyin.

■ Ekinezya ve adaçayı: Ekinezyanın bakterilerle savaştığı ve inflamasyonu azalttığı, adaçayının da boğaz ağrısına iyi gelen etki gösterdiği, yapılan pek çok araştırma ile ortaya konmuş bir durumdur. Bir tatlı kaşığı toprak ekinezyası, bir çay kaşığı adaçayı ve yarım bardak su kullanarak; iki bitkinin gücünü birleştirip aynı anda kullanmaya başlayabilirsiniz. Bitkileri küçük bir kavanozun içerisine alıp, üzerine de kaynatmış olduğunuz suyu boşaltın. Sonrasında süzüp, elde etmiş olduğunuz suyun içerisine yarım bardak da likör ilave edin. Sonra bu karışımı bir sprey şişesinin içerisine boşaltın. Ve ortalama iki saatte bir de boğazınıza püskürtün. Alkol kullanmanıza engel bir durum varsa likörü eklemeyebilirsinz.

■ Tuzlu su: Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer alan tuzlu su ile yapmanız gereken gargaradır ve aslında bunu pek çok kişi bilmektedir. Boğazınızda bulunan suyu emerek şişmeyi önleyen tuzlu su, aynı zamanda mikropların ölmesine de katkı sağlamaktadır. Bir fincan ılık su içerisine ekleyeceğiniz bir çay kaşığı tuzu karıştırarak eritip, hazırlamış olduğunuz gargarayı her saat başında bir uygularsanız, boğaz şişmesini önleyebilirsiniz. Yarım dakikalık uygulamalar yeterli olacaktır.

■ Bal: Balı, elma sirkesi ile ya da sıcak su ile karıştırarak tüketmeniz önerilmektedir. Bu lezzetli doğal ilaç ile enfeksiyonlarla savaşabilir ve aynı zamanda boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Ancak, balı, bir yaşından küçük çocuklara vermemelisiniz. Şeker ile alakalı probleminiz var ya da düşük karbonhidrat diyeti uygulıyorsanız, siz de boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasından, bal hariç başka bir şey tüketmelisiniz.

■ Meyan kökü: Meyan kökü, farklı nedenler dolayısı ile boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer alır. Öncelikle, aspirine benzer özellik gösterdiği için faydalıdır. Bunun haricinde, nefes borusunu açıcı etki göstermesi dolayısı ile etkilidir. Kullanabilmek için, sıcak su içerisine meyan kökünü atıp beş dakika bekleyin ve sonrasında meyan kökünü iyice sıkın. Sonrasında bu suyu içebilir; ya da gargara olarak kullanabilirsiniz. Şekerli tadı dolayısı ile aynı gargarayı şekerli su ile de yapabileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak meyan kökü gargarası şekerli su gargarasından yarı yarıya daha etkilidir.

■ Limon suyu: İçeriğinde bolca antioksidan ve C vitamini bulunduran limon suyu, grip ve soğuk algınlığı dolayısı ile ortaya çıkan boğaz ağrısında da etkilidir. Ferahlatan etki gösterir ve bununla da kalmayarak tükürük salgısını arttırır. Dolayısı ile mukozanın kurumasının önüne geçmiş olur. Limon suyunu tuzlu su ile karıştırarak kullanırsanız, etkisini de daha fazla arttırabileceğinizi belirtelim.

■ Zencefil çayı: Zencefil, antiinflamatuar ve antibakteriyel etkili baharatlar arasında yer almaktadır. Bakteriye bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında, zencefilin bakterileri öldüren etki gösterdiği, yapılan araştırmalar sonucunda görülmüş bulunmaktadır. Limon suyu, zencefil kökü, bir litre su ve bir çorba kaşığı bal ile zencefil çayını hazırlayabilirsiniz. İlk olarak, soymuş olduğunuz zencefil kökünü bir kap içerisine rendeleyin. Başka bir tencerenin içerisinde ise suyu kaynatın. Ardından ocağın altını kapatıp, rendelemiş olduğunuz zencefil kökünden bir çorba kaşığı alarak bu suyun içerisine ilave edin. Sonra tencerenin kapağını kapatın ve bu şekilde on dakika kalmasını sağlayın. Belirtilen sürenin sonunda, suyun içerisine limon suyu ve balı da ilave edin. İstediğiniz zaman, hazırlamış olduğunuz zencefil çayını yeniden ısıtma imkanına sahip olduğunuzu da belirtmeden geçmemeliyiz. Bu çay, sadece boğaz ağrısını geçirmekle kalmaz, aynı zamanda iltihaplanmayı ve enflasyonu da azaltma etkisi göstermektedir.

■ Tarçın: Antioksidan içeriği bulunan tarçın, antibakteriyel etkisi bulunan, kokusu güzel bir baharat olarak tanımlanmaktadır. Flus ve soğuk algınlığı problemlerine de iyi gelen tarçını, diğer bitki çaylarının içerisine; hatta siyah çaya ekleyerek tüketebilir; ya da tarçınlı badem sütü hazırlayarak kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı bal, çay kaşığının ucu ile kabartma tozu, yarım çay kaşığı tarçın ve bir bardak süt ile tarçınlı badem sütünü hazırlayabilirsiniz. İlk olarak kabartma tozu ile tarçını bir kaba alıp karıştırın. Sonrasında badem sütünü ekleyip yeniden karıştırın. Ama iyice özleşene kadar, çok iyi karıştırmayı da ihmal etmeyin. Sonrasında bu karışımı ısıtıp, içerisine balı ekleyin ve yeniden karıştırın.

■ Sıvı: Boğazınızda bulunan mukozanın nemli kalması, boğaz ağrısının geçmesi adına çok önemlidir. Bu nedenle olabildiğince sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İlk başlarda, yutkunmakta zorluk çekebilirsiniz ve bu sizi sıvı tüketiminden uzaklaştırabilir. Ancak, sonrasında rahatlamaya başlarsınız. Ve vücudunuzun sıvı dengesini sabit tutmanız, sizin kısa sürede iyileşmesi adına da önemli bir etkiye sahip olacaktır.

■ Nane Çayı: Boğazın uyuşmasına yardımcı olan nane, bu sayede hem boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer alır; hem de antiinflamatuar etkisi ile boğaz ağrısının giderilmesine destek olur. Taze nane yapraklarını kaynar suyun içerisine koyup ortalama beş dakika bekleyin. Sonrasında naneleri iyice sıkarak suyun içerisinden alın ve hazırlamış olduğunuz bu çayı için. İçerisine şeker ilave etmenize gerek yoktur, çünkü kafein içermez. Aynı zamanda tadının lezzetli olduğunu da belirtmemiz gerekir.

■ Papatya çayı: Papatya enfeksiyonlarla mücadele ederek ağrıyı azaltır; ancak boğaz ağrısı için kullanılmasının daha önemli bir nedeni bulunmaktadır ki o da uykuya geçiş süresini kısaltması olarak belirtilmektedir. Dinlenen vücudun daha kısa sürede iyileşeceğine inanılmaktadır. İçeriğinde kafein bulundurmayan papatya çayı, bunun yanında hoş bir aromaya da sahiptir.

■ Elma sirkesi: İçeriğinde asetik asit bulunduran elma sirkesini, Hipokrat, grip belirtileri ve boğaz ağrısının tedavisinde, bal ile kombine ederek kullanmayı öneriyordu. Bir fincan ılık suyun içerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi ve isterseniz biraz da bal ilave ederek tüketebilir ve böylece boğaz ağrısında rahatlamayı sağlayabilirsiniz.

■ Bitkisel pastil: Marketlerde ve eczanelerde bulabileceğiniz bitkisel pastilleri de boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında değerlendirebilir ve sizi rahatlatmalarını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası