Boğaz Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Zaman zaman hepimiz boğaz ağrısı ile karşı karşıya kalmaktayız. Ve bu problem bazen üst solunum yolu enfeksiyonları dolayısı ile oluşabildiği gibi, bazen çok konuşmaktan, bazen de tüketilen yanlış bir besinden kaynaklı olabilmekte. Ancak sebebi her ne olursa olsun, boğaz ağrısı, yaşam kalitemizi önemli ölçüde düşürmekte. Peki boğaz ağrısı nasıl geçirilir? Boğaz ağrısı için ne yapılmalı? Sorunun yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz:

Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?
Boğaz Ağrısı Nasıl Geçirilir?

• Boğaz ağrısını geçirmek için, her şeyin öncesinde, içerisinde tuz, ve karbonatın bulunduğu, hazırlanması kolay bir gargara kullanmalısınız. Bir bardak ılık suyun içerisine birer çay kaşığı tuz; ve karbonat eklemeniz bu anlamda yeterli olacaktır. Malzemeleri su içerisinde eritmenizin sonrasında, önce dişlerinizi fırçalayın, sonrasında da başınızı geri doğru atarak, hazırlamış olduğunuz gargarayı uygulayın. Boğazınızı temizleyip, mikroplardan arındıracak olan bu karışımı yutmamaya da özen gösterin. Ama yutarsanız da, size çok bir zararı olmayacaktır, korkmayın…

• Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de, limon, zencefil, bal karışımı… Zencefilin balgam söktürücü özelliği, limonun antibakteriyel etkisi; ve balın yumuşatma özelliğinden yararlanarak, boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Yarım limonun suyunu, bir kaç kaşık bal ile karıştırın; ve içerisine bir çay kaşığı toz zencefil de karıştırarak yutun. Ama, eğer hazırladığınız karışım size çok kuru gelirse, içerisine az miktar ılık su ekleyebilir; ya da çay gibi hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

• Burnunuz tıkalı olduğundan dolayı, ağzınızı açıp uyuyorsanız da, mikropların boğazınıza kadar, havadan ulaşmasına davetiye hazırlıyor olabilirsiniz. Bu sorunu kökten çözerek, boğaz ağrısını gidermek için yapmanız gereken, burun tıkanıklığını gidermektir. Bu anlamda, uyumadan önce ılık duş alabilir, tuzlu, garbonatlı su ile burun kanatlarınızı temizleyebilir, buhar banyosunun içerisine nane yağı gibi mentollü yağlar ekleyerek, bu güçten faydalanabilirsiniz. Burnunuzdan nefes aldığınızda ağzınızı açmadan uyuyacağınız için, burun ttıkanıklığı çözümü halinde burnunuzdan nefes alıp, boğazınıza zararlı mikropların girmesini de önlemiş olacaksınız.

• Ekinezya, adaçayı, ve ıhlamur gibi bitkilerle boğaz ağrısından kurtulabilmeniz de mümkün. Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirirken, diğer iki bitkinin zaten boğaz ağrısını giderme üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Bu bitkilerle hazırlanmış bitki çaylarını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçirilir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası