Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı, özellikle soğuk kış günlerinde karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır ve kişinin konuşmasında ve yemek yemesinde zorluklara neden olur. Önlemi alınmayıp ilerlemesine izin verildiğinde ise bademcik iltihabı gibi daha farklı sorunları da ortaya çıkartır. Peki boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısı evde nasıl geçer? Boğaz ağrısının nedenleri ve boğaz ağrısının belirtileri nelerdir? İşte tüm bu merak ettiğiniz sorular ve çok daha fazlası hakkında bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Streptokok piyojenen, boğaz ağrısına neden olan en önemli bakteri olarak belirtilmektedir. Bunun dışında, diğer nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz:
■ Epstein-Barr virüsü (Boğaz iltihabına neden olmaktadır)
■ Grip virüsü
■ Entero virüsler
■ Parainfluenza virüsleri
■ Uçuk virüsü

Boğaz Ağrısının Belirtileri

■ Ağızda istenmeyen pis koku
■ Boyun ve çene bölgesinde şişmiş bezler
■ İştahsızlık
■ Boğazda oluşan ülser ve kabarcıklar
■ Bademciklerin beyaz ya da sarı renkli olması
■ Bademciklerin kızarması
■ Öksürük
■ Ateş
■ Kulak ağrısı ve baş ağrısı
■ Boğaz ağrısı ve yutkunurken boğaz ağrısı

Boğaz Ağrısı Nasıl Önlenir?

Eğer beraberinde bademcik şişmesi de söz konusu ise bulaşıcı olan boğaz ağrısının diğer insanlara bulaşmasını önlemek ve bu tür bir enfeksiyona yakalanmamak için alınması gereken önlemler şu şekildedir:

■ Yemek yemeden önce ve tuvalet sonrasında ellerinizi çok iyi yıkayın
■ Yemek yerken aynı kaşık, çatal, tabak ve bardağı kimse ile paylaşmayın; diğer mutfak eşyalarını da ortak kullanmayın.
■ Boğaz ağrısı, beraberinde bademcik iltihabını da getirmiş ise enfeksiyon diş fırçanızı kirletmiş olacaktır. Bu nedenle fırçayı mutlaka değiştirmelisiniz.
■ Olabildiğince evde zaman geçirin. Diğer insanlarla iletişimden kaçının.
■ Öksürük – hapşırık gibi durumlarda, diğer insanların yanından uzaklaşın ya da en azından elinizle ağzınızı kapatın.
■ Öksürük ya da hapşırık sonrasında mutlaka ellerinzi yıkayın.

Boğaz Ağrısı Evde Nasıl Geçer?
Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

■ Tuzlu Su: Boğaz ağrısı sorununda bölgenin dezenfekte edilmesini sağlayarak, ağız içindeki toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan ve ağız içindeki salin solüsyonunu söndüren tuzlu su, oldukça etkili yöntemler arasında yer almaktadır. İltihap dolayısı ile dengesi değişen pH değerini normale döndüren ve bademcik şişliğini de azaltan tuzlu su, bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı tuz eklenerek hazırlanmaktadır. Büyük bir yudum tuzlu suyu ağzınıza alarak 15 saniye çalkalayıp, sonrasında ağzınızdan atabilir ve bardaktaki su bitene kadar aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Boğaz ağrısının tuzlu su ile giderilebilmesi için uygulamayı en az üç gün yapmanız gerekmektedir.

■ Hindistan Cevizi Yağı: Antibakteriyel özellikleri bulunan Hindistan cevizi yağı bu sayede hem boğaz ağrısına iyi gelir; hem de bademcik iltihabına neden olan zararlı patojenlerin bölgeden uzaklaştırılmasını sağlayan bir ilaç görevini üstlenir. Antiinflamatuar özellikleri de bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağını boğaz ağrısı için kullanmak adına ihtiyacınız olan diğer malzemeler:
*Çeyrek fincan ham bal
*İki yemek kaşığı limon suyu
*İki çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
Bütün malzemeleri bir cezvenin içerisine koyarak kısık ateşte hafifçe ısıtın ve bütün malzemelerin birbirine karışmasını sağlayın. Ardından bir kap içerisine alarak soğumasını sağlayın. Sonra da hava almayacak şekilde üzerini kapatın. Günde üç sefer, hazırlamış olduğunuz karışımdan bir tatlı kaşığı alın ve bir fincan ılık suyun içerisine ilave ederek için.

■ Zencefilli Limon Çayı: Zencefil yakıcı etkisi ile boğazı temizleyecek, bal ise yumuşatacaktır. Limonun ise antioksidan etkisi ve içeriğindeki C vitamini herkes tarafından bilinmektedir. Zencefilli limon çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler:
*Bir çorba kaşığı zencefil
*Bir çay kaşığı ham bal
*Bir fincan sıcak su
Zencefili bir fincan kaynamış suyun içerisine atın ve bardağın kapağını kapatarak beş dakika demlenmesini sağlayın. Sonrasında içerisine bal ve biraz da taze sıkılmış limon suyu ilave ederek hazırlamış olduğunuz zencefilli limon çayını içebilirsiniz.

■ Pastil: Boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtlarından bir diğeri de pastildir. Yapmanız gereken tek şey, eczaneden alacağınız pastillerden bir tanesini, boğaz ağrısı hissetmeye başladığınız anda ağzınıza almak ve 15 dakika kadar ağzınızda tutmaktır. Kısa süre içerisinde etkisini görebilirsiniz.

■ Karabiberli Tuzlu Su: Hem boğaz ağrısına hem de bademcik iltihabına iyi gelen karabiberli tuzlu su aynı zamanda balgam söktürücü özellik de göstermektedir. Hem karabiber, hem de tuz antibakteriyel olduğu için enfeksiyondan kurtulmanızı olanaklı hale getirecektir.
*Bir tutam tuz
*Bir çorba kaşığı limon suyu
*Bir tatlı kaşığı karabiber
İşe ilk olarak, bir tencere içerisine bir bardak su dökmekle başlayın. Taze sıkılmış limon suyunu ve karabiberi suyun içerisine ilave edin. Tuzu da ekledikten sonra ocağın altını yakın ve su kaynayana kadar tüm malzemeleri ısıtın. Ardından ocağın altını kısın ve beş dakika boyunca kaynamasını sağlayın. Sonrasında hazırlamış olduğunuz karışımı bir bardak içerisine alarak sıcak şekilde için. İsterseniz bir çay kaşığı bal ile tadını güzelleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası