Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Soğuk kış günlerinin kaçınılmaz üst solunum yolu hastalıklarından bir tanesidir Boğaz Ağrısı. Kimi zaman evde giderilebilmesi kolay olurken, kimi zaman ise tıbbi müdahale gerektirebileceğini de unutmamak gerekir. Yazımız içerisinde sizlere, boğaz ağrısı evde nasıl geçer ve boğaz ağrısı için ne yapılmalı sorularının yanıtlarından söz etmeye çalışacağız…

Boğaz Ağrısı Evde Nasıl Geçer?
Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Boğaz ağrısını ne şekilde giderebileceğinizi belirtmeden önce şunu aktaralım: Eğer tüm gün devam eden, bademciklerin şişmesi, titreme, yüksek ateş… gibi problemlerin de eşlik ettiği bir boğaz ağrısı sorununuz varsa, streptokok boğaz ağrısı yaşıyor olabilirsiniz ve bu durum sıradan değildir, tıbbi müdahale gerektirebilir. Ancak bunun haricinde, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karışımlar sayesinde boğaz ağrısını giderebilirsiniz.

■ Yarım çay kaşığı tuzu, bir bardak ılık su içerisine koyarak, tuz tamamen eriyene kadar karıştırın ve elde ettiğiniz karışımdan bir yudum alıp, başınızı geri atarak ağzınızı çalkalayın ve gargara yapın. Sonra da ağzınızdaki tuzlu suyu yutmamaya çalışarak tükürün. Herhangi bir zararı bulunmayan tuzlu su uygulamasını, boğaz ağrısı probleminden kurtulana kadar yapabilirsiniz. Ama ağız içini nemli tuttuğu ve temizlediği için boğaz ağrısını geçici olarak gideren tuzlu suyun, bu anlamda kesin çözüm olmadığını da unutmayın. Şu detayı aklınızdan çıkartmayın: Boğaz ağrısı, beraberinde ağız kokusu da getirir. Ve tuzlu su, bu kokunun da azalmasına yardımcı olur. Küçük çocuklar tuzlu su ile gargara yapmamalıdırlar. Çünkü tükürmek yerine karışımı yutabilirler. Ancak eğer algılama yeteneği iyi bir çocuğunuz varsa, karışımı onda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

■ Boğaz ağrısını giderebilmek adına, ılık elma sirkesi, ağız bakım suyu; ya da gargara veya limonata kullanmak sureti ile de gargara yapabilirsiniz. Bununla birlikte, soğuk içeceklerin de sorununuza iyi gelebileceğini unutmamalısınız. Örneğin, soğuk bir gazoz, kola, hatta buzlu su içerek, boğaz ağrısı derdinizin dermanını bulabilirsiniz. Ama bu yöntemlerin her birinin geçici rahatlama sağlayacağını da unutmamalısınız.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçirilir?

■ Soğuk içeceklerin, abartılmamak sureti ile boğaz ağrısına iyi gelmesinin yanında, bilinenin aksine, sıcak içeceklerin de boğazı daha çok tahriş edeceği unutulmamalıdır. Ama ılık olarak, tavuk suyuna çorba, ballı su; ya da bitki çaylarını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

■ Turunçgiller, her ne kadar C vitamini içeriğine sahip de olsalar, boğazı tahriş edecekleri için bu dönemde tüketilmemeleri gerekmektedir. Ancak buharda pişmiş diğer meyveler ve sebzeler, sade makarna, patates püresi gibi yumuşak yiyecekler, boğaz ağrısına iyi gelebilmektedir. Günde en az sekiz bardak sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası