Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürük, solunum yollarında meydana gelen, genellikle balgam çıkartmanın zor olduğu; hatta mümkün olmadığı, sonbahar – kış aylarında ortaya çıkan ve kişiyi rahatsız eden bir hastalıktır. Ama sigara içen kişilerde de sık sık balgamlı öksürük ile karşılaşılmaktadır; hatta bebeklerde bile… Peki balgamlı öksürüğün nedenleri nelerdir? Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde vereceğiz.

Balgam Nedir?

Trake borusu ve devamında akciğerlerde salgılanan, mukus olarak da bilinen salgı, trake borusuna kaçan toz gibi maddelerin, kendisine yapışması ve dışarı atılmasının kolaylaşması adına salgılanmaktadır. Trakedeki Goblet adı verilen hücre tarafından salgılanmaktadır.

Balgamlı öksürüğün nedenlerine baktığımızda, genellikle akciğerlerde toplanan, biraz önce tanımlamış olduğumuz balgamın, ağız yolu ile atılmasının zorlaşmasının, temel neden olduğunu söyleyebiliriz. Tam da bu noktada, kişinin durumunu toparlaması için ya ilaçlara; ya da şifalı bitkilere başvurulur:

Balgamlı Öksürüğün Nedenleri

Her şeyin öncesinde şu detayı unutmamalısınız: Balgamlı öksürük, akciğerlerde gelişen önemli bir hastalığın habercisi olabilir ve bu önemli hastalık AKUT bronşit de olabilir. Mikropların akciğerlere kadar inmesi sonucunda balgamlı öksürük ortaya çıkmış olabilir.

Sigara da balgamlı öksürüğün nedenlerinden diğeridir. Sigara içen insanın balgam çıkartması gerekir. Aksi halde nefes alması zorlaşacaktır.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

■ Dört bardak suyu kaynatın ve sonrasında ocağın altını kapatıp, bir çorba kaşığı deniz tuzunu kaynamış suyun içerisine ilave edip, karıştırarak tuzu eritin. Ardından ılımasını bekleyin ve hazırlamış olduğunuz ılık su ile burnunuzu yıkayıp solunum yollarınızın temizlenmesine katkıda bulunun.

■ Balgamlı öksürük problemini çözebilmek için bir bardak suyu kaynatın. Sonrasında kaynamakta olan suyun içerisine, her biri bir çorba kaşığı olacak şekilde pekmez ve tereyağı da ilave edin. Biraz daha kaynatıp ocağın altını kapatın ve karışımın ılımasını bekleyin. Hazırlamış olduğunuz karışımdan balgamlı öksürük probleminiz bitene kadar, zaman zaman için.

■ İçeceğiniz suyun içerisine bir kaç damla limon suyu ilave eder ve limon suyunun taze sıkılmış olmasını da göz önünde bulundurursanız, balgamlı öksürükten yine kurtulabilirsiniz.

■ Buharın da balgamlı öksürük üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Bu etkiden yararlanmak için duşa girebileceğiniz gibi, isterseniz kaynatmış olduğunuz suyun buharını da soluyabilirsiniz. Önemli olan solunum yollarını temizlemek; aynı zamanda öksürüğü azaltarak rahatlamayı sağlamaktır.

■ Bir tatlı kaşığı zencefili, bir bardak kaynamış suyun içerisine atarak beş dakika bekletebilir ve sonrasında içebilirsiniz. Ya da taze zencefil dilimlerini bir bardak suyun içerisinde iki dakika kaynatıp sonrasında süzerek içebilirsiniz. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin; zencefilden günde ortalama üç kere içmeye çalışın.

■ Bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak kaynamış suyun içerisinde bir kaç dakika demlendirip, sonrasında sabahları aç karna; geceleri yatmadan önce olmak kaydı ile iki kere için. Balgamın üretilmesine neden olan bakteriler zerdeçal sayesinde önlenmektedir.

■ay olarak meyan kökünü de tüketebilirsiniz. Sürekli içmeniz doğru değildir; ancak bir kaç gün meyan kökü çayı içerek, balgamlı öksürükten, astım, bronşit… gibi solunum yolu hastalıklarından kurtulabilirsiniz.

■ Balgamlı öksürük üzerinde olduğu gibi, kuru öksürükte de etkili bir diğer şey rezene çayıdır. Sindirim sistemi problemlerinizin giderilmesi için de rezene çayını içebilirsiniz.

■ Anason çayının, burun tıkanıklığını önleyerek, balgamlı öksürük oluşmasını da engelleme özelliği bulunmaktadır. Anason bunu içeriğindeki önemli maddelere borçludur.

■ Kekik çayı içerek, hem balgamlı öksürükten, hem de grip ve soğuk algınlığı problemlerinizden kurtulabilirsiniz. İçiminde zorlanmanız halinde içerisine biraz bal da ilave edebilirsiniz. Balın organik olması tercih sebebidir tabi ki…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası