Bademcik Ameliyatı

Bu yazımızda sizlere bademcik ameliyatından söz ederek, bademcik ameliyatını gerektiren durumları anlatıp, bademcik ameliyatı ne zaman yapılır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Pek çok çocuk, genellikle okuldan aldığı mikroplar, ve virüsler dolayısı ile, ailesinin düşüncesine göre bademcik ameliyatı olmalıdır. Doktorların ise, bademcik ameliyatını gerektiren durumlar söz konusu olmadığı takdirde bu yönteme başvurmadığını belirtmeliyiz. Peki bademcik ameliyatı ne zaman yapılır? İşte tüm bu soruların yanıtlarını birlikte alacağız…

Bademcik Ameliyatını Gerektiren Durumlar

• Eğer çocukların uyku apnesi sorunu gelişmiş ise, yani, uyuyan çocuğun kısa süreli de olsa soluk alışverişi duruyorsa, ve bunun nedeni, üst solunum yolu, bademcik; ya da geniz etinin büyük olmasından kaynaklı tıkanıklıklar ise, bademcik ameliyatı gerekli olabilir.

• Bademciklerin çevresinde bulunan abseler de bademcik ameliyatını gerektiren durumlar arasında yer almaktadır. Bu abseler eğer sık sık kendini yeniliyorsa, göğüs boşluğuna kadar inme olasılığı bulunup, hayatı tehdit etme riski taşımaktadır.

• Bademcik iltihapları çocukta çok sık görülüyorsa, yani, bir yıl içerisinde yedi kez, iki yılda, her yılda beş kere olmak kaydı ile on kez, üç yılda, her birinde üç kere olmak kaydı ile dokuz kez bademcik iltihabı, ve buna bağlı ateşlenme geçirilmiş ise, bu durum çocuğun hem hayat kalitesini düşüreceği; hem de beta mikrobu dolayısı ile kalp, böbrek, eklemler… gibi vücudun farklı bölgelerine zarar vereceği için bademcik ameliyatı önerilir.

• Bademcik iltihaplanmalarının sürekli olması durumunda, kalp kapakçık problemleri ortaya çıkabilmekte, ve bu durum çocuğun hayatını tehdit edeceğinden dolayı bademcik ameliyatı önerilebilmektedir.

• Bademcik, ve geniz etinin sık iltihaplanması, orta kulak iltihaplanmasına da neden olabiliyor, ve bu durum zaman zaman kulak zarının yırtılmasına, ya da kemikçiklerin erimesine sebebiyet verebiliyor. Bu gibi durumlarda kulak ameliyatı öneriliyor. İşte bu komplikasyonların ortaya çıkmaması için bademcik ameliyatı tercih ediliyor.

• Bademcik iltihaplanması iştahsızlığa, dolayısı ile çocuklarda gelişme geriliklerine de neden olabiliyor. Bu sebeple bademcik ameliyatı yapılabiliyor.

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Bademcik ameliyatı için çocuğun ağırlığının 20 kilo, ya da daha fazla olması, 4 – 5 yaşının beklenmesi… gibi bazı kanılar var. Ancak, eğer bademcik ameliyatını gerektiren durumlar söz konusu ise, bu durumda, ameliyat ile çocuğun sağlık kalitesi düşünülür; ve bu nedenle de ameliyat için beklemeye gerek kalmayabilir…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası