Hangi Bitkiler Zayıflatır?

Bu yazımızda sizlere, pek çoğunuzun gereksinim duyduğu iki sorunun yanıtından söz edeceğiz: Hangi bitkiler zayıflatır, zayıflatan bitkiler nelerdir? Eğer siz de yaz aylarında zayıflamak istiyor; ancak bunu sağlıklı yöntemlerle gerçekleştirmek istiyorsanız, zayıflatan bitkileri gözden geçirin, sonrasında, sağlık durumunuzu gözden geçirin… Eğer hamile, emziren anne iseniz; ya da kalp, şeker, tansiyon… gibi kronik hastalıklarınız varsa, ilk olarak doktorunuza danışıp, sonrasında zayıflatan bitkileri kullanabilirsiniz… Peki o halde, hangi bitkiler zayıflatır?

Zayıflatan Bitkiler Nelerdir?
Hangi Bitkiler Zayıflatır?

Oolong Çayı: Camellia Sinesis bitkisinin yapraklarından elde edilen Oolong çayının zayıflama üzerindeki etkisi, metabolizmayı hızlandırmaya yöneliktir. Bu sayede, yağların daha kolay sindirilmesini olanaklı hale getiren oolong çayının, amacına ulaşması için yemeklerden sonra tüketilmesi gerekmektedir. Oolong çayının hazırlanışı demleme usulü olmalıdır.

Mate Çayı: Mate çayının zayıflama üzerindeki etkisi, sindirim sistemi; ve metabolizmayı hızlandırmaya yöneliktir. Bununla birlikte, içeriğinde kafein bulundurması dolayısı ile bazı yan etkileri de yok değildir: Mide bulantısı, çarpıntı, uykusuzluk gibi pek çok şeye, zayıflatan bitkiler arasında yer alan mate çayı neden olabilmektedir. Piyasada satılan karışık zayıflama çaylarının içerisinde bulunan bitkilerin isimlerine bakarsanız da, mutlaka mate çayı ile karşılaşırsınız…

Atkuyruğu Bitkisi: Atkuyruğu bitkisinin zayıflamaya etkisi, vücutta birikmiş olan yağların erimesini sağlayarak idrar söktürmek yolu ile zayıflamaya katkı sağlamak şeklinde belirtilmektedir. Atkuyruğu çayının hazırlanması için, bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı atkuyruğu bitkisinin konulması, sonrasında da bardağın ağzının kapatılarak ortalama yirmi dakika beklenmesi gerekmektedir. Ardından süzülerek içilebilen atkuyruğu çayının günde dört seferden fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Ve aç karnına tüketim, bitkinin en doğru kullanım şekli olacaktır.

Yeşil Çay: Yeşil çayın zayıflamaya etkisi, yağları yakması, ve metabolizmayı hızlandırması ile ilişkilidir. Pek çok farklı yararı da bulunan yeşil çay, antioksidan etkisi dolayısı ile toksinlerin atılımını hızlandırırken, kafein içeriği dolayısı ile de enerji vermektedir. Ancak, yeşil çayın içeriğinde bulunan kafeinin faydaları olduğu gibi zararları da bulunabilmektedir. Örneğin, gece içilen yeşil çay uykusuzluk yapar, kalpte çarpıntı yapabilecei gibi, tansiyonu yükseltir. Hamilelerin; ve emziren kadınların yeşil çayı kullanmaması gerekmektedir. Yeşil çayın hazırlanışı: bir bardak kaynamış suyun içerisine konulması gereken bir çay kaşığı yeşil çayın, ortalama üç dakika, hava almayacak şekilde bekletilmesi sonrasında süzülerek içilmesinden ibarettir.

Maydanoz: Maydanozun zayıflamaya etkisi, vücudun su toplamasını önleyerek, ödem söktürmekten ibarettir. Zayıflamak için maydanozun kür olarak tüketilmesi gerekir. 15 gün tüketilip, sonrasında bir hafta ara verilen maydanoz kürü, yeniden 15 gün uygulanır, ve her sabah yarım bardak maydanoz suyu içmek yeterlidir. Hazırlanacak olan maydanoz suyu şu şekilde hazırlanır: 16 tane maydanoz sapı, ve iki yemek kaşığı limon suyu yarım bardak suyun içerisine karıştırılır; ve bu karışım rondodan geçirilip, hemen sonrasında içilebilir.

Biberiye: Biberiyenin zayıflatan bitkiler arasında yer almasının nedeni, kan dolaşımını, ve sindirimi hızlandırma etkisinden kaynaklanmaktadır. Yemeklerin sonrasında bir fincan içilmesi gereken biberiye çayının hazırlanışı: bir bardak kaynar suyun içerisine atılan iki çay kaşığı biberiyenin on dakika, bardağın ağzı kapalı şekilde bekletilip, sonrasında süzülerek tüketilmesinden ibarettir. Zayıflamak için içilecek olan biberiye çayı, cilt sıkılaştırmaya da katkı sağlamaktadır.

Nane: Zayıflamaya direk olarak nanenin faydasının bulunduğunu söyleyemesek de, sindirim sırasında oluşan şişlik; ve gazın nane sırasında giderildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Ve nane çayını, zayıflamak isteyenler, bu etki dolayısı ile, yeşil çay ile birlikte tüketebilirler.

Zencefil: Hangi bitkiler zayıflatır sorusunun yanıtları arasında yer alan zencefilin çay olarak tüketilmesi gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin ani değişimini önlemesi dolayısı ile tokluk süresini uzatan zencefil, bunun yanında sindirim sistemi problemlerine iyi gelmesi dolayısı ile de tüketilmektedir. Zencefil çayını hazırlamak için bir fincan kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı zencefil konulması, ve bardağın ağzı kapalı olarak bir kaç dakika bekletilip, sonrasında süzülerek içilmesi gerekmektedir.

Kekik: Metabolizmanın hızlanması, ve sindirim sistemi problemlerinin giderilmesi için kullanılan kekik, zayıflama üzerinde oldukça etkilidir. Kekik çayını hazırlamak için bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı kekik koymalı, sonrasında demleyerek süzüp içmelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası