Parmak Çıtlatma Nasıl Olur?

Parmak çıtlatma, pek çoğumuzun zararlı olduğunu bildiği; ama yine de yapmadan edemediği davranışlar arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere, parmak çıtlatma ile ilgili bilgilerden söz ederek, parmak çıtlatmanın zararları olup olmadığını anlatacağız; ve parmak çıtlatma nasıl olur sorusunun yanıtına bakacağız. Hatta gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizi edinmeye başlayalım…

Parmak Çıtlatma Nasıl Olur?

Parmak çıtlatma sesi genellikle hepimiz tarafından sevilir; duyulmazsa durulmaz, ama toplum içerisinde gerçekleştirilen parmak çıtlatmanın da görgü kurallarına çok uyduğunu söyleyemeyiz. Peki parmak çıtlatma sesi nereden gelir? Bununla ilgili araştırmalar yüz yıllardan bu yana yapılmaktadır. Bulunan en etkili sonuç ise şu şekildedir: Parmaklarda bulunan eklemlerin arasında hava kabarcıkları bulunmaktadır. Bu kabarcıklar, parmak çıtlatma sonrasında eklemlerden çıkarak sıvı baloncuklarına dönüşür. Sonrasında ise, zaman içerisinde bu sıvılar, eklemlerin arasına; yani parmak çıtlatma öncesinde oldukları yere geri ulaşırlar.

Zaten bu nedenledir ki, parmak çıtlatma bir kere yapılır, sonrasında hemen yinelediğinizde, isteğinizin yerine gelmediğini görürsünüz. Aradan zaman geçtikten sonra tekrarlayabilmeniz söz konusu olur. İşte sıvıların bu arada yerlerine geldikleri düşünülebilir.

Parmak çıtlatma, kimileri için psikolojik bir alışkanlık iken, kimileri için ise fizyolojik bir istekten ibaret. Şöyle ki: tırnaklarını yiyen insanlar bunu neden yapıyorsa, parmakları ile neden masada tempo tutuyorlarsa, parmak çıtlatma da bunun gibi bir şey… Ancak, işin fizyolojik yönüne baktığımızda, biraz önce sözünü etmiş olduğumuz sıvı akışı, parmakların rahatlamasını sağlıyor olabilir, ve bu işlem sonucunda zaten eklemler arasında daha fazla sıvı akışı gerçekleşmektedir.

Bazı insanlar ise, kimilerine göre daha farklı bir şekilde, parmak çıtlatmayı hiç gerçekleştiremiyor. Bu durum, eklemlerdeki baskı eşiğinin zayıf olması ile açıklanıyor, ve şu uyarıda bulunuluyor: bu kişiler, yani parmak çıtlatmayı yapamayanlar, fazla zorlamamalı; aksi halde parmaklarda sakatlanmalar dahi gündeme gelebilir…

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak çıtlatmanın zararları arasında kireçlenme, artrit olduğu söylentisi yaygındır. Ancak yapılan araştırmalara göre, bu bilgiler söylentiden ibaret olup, böyle bir problem söz konusu değildir. Siz yine de bu alışkanlıktan vazgeçmeye bakın; ama bağlayıcı sonuçlarının bulunmadığının da araştırmalarla kanıtlandığını unutmayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası