İmmünoterapi Yöntemleri

Kanser hakkında yazılarımızı sizlerle paylaşırken söze hep şu cümlelerle başlıyoruz: Hayati tehdit oluşturduğu bilinen kanser… Oysa ki son yıllarda kanser tedavisinde o kadar umut vaat eden yöntemler var ki… Bunlardan bir tanesi de immünoterapi… İmmünoloji gelişmeye devam etmekte olan yeni bir alan gibi. Pek çoğumuz immün sistem hakkında bilgi sahibiyiz; az ya da çok… Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı savaşıyoruz. İmmünoterapi yöntemleri ile de buna benzer sonuçlar elde ediliyor. Artık kanser tedavisi için yeterince doğru araştırmalar yapmamız gerekiyor. Bilinçli hasta ve hasta yakınları olabilmemiz halinde yüz güldüren sonuçlar elde edebilmemiz tesadüf olmayacak. Bu anlamda tüm bunları, sizleri motive etmek için değil, sadece adım atmanızı sağlamak için özellikle belirtme gereği duyuyoruz. Aslında immünoterapinin uygulanması yeni de değil, 19. yüzyıla kadar dayanıyor. Dilerseniz hemen immünoterapi yöntemlerinden söz edelim.

İmmünoterapi Yöntemleri

■ Spesifik Olmayan İmmünoterapiler: Kanser tedavisinde aslında bu yöntemler eskiden daha sık kullanılmakta idi. İnterlökin ve interferon, spesifik olmayan immünoterapiye örnek verilebilmektedir. İçinde yaşadığımız dönemde, bu uygulamaların yerini daha gelişmiş uygulamalar almıştır. Ciltte bulunan Malign Melanom, Karaciğer ve Böbrek kanserlerinde hala bu yöntemlerin kullanılabildiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Ama yine de kullanım oranı sık değildir. Bazen kemoterapi ile birlikte kullanılan bu yöntemler bazen de tek başlarına kullanılırlar. Söz konusu ilaçlar, tümörün türüne göre olmayıp, tek tiptir.

■ Monoklonal Antikorlar: Antikorlar, vücudumuzda enfeksiyonlara karşı üretilen proteinler olarak tanımlanabilirler. Ancak monoklonal antikorlar laboratuvar ortamında üretilirler ve kanser tedavisinde çok önemli etkiye sahiptirler. Farklı şekillerde uygulanabilirler. Şöyle ki, kanser tedavisinde bazı ilaçlar hedefe yöneliktir. Monoklonal antikorlar bu ilaçlarla birlikte vücuda verilir ve direkt olarak kanser hücrelerine yöneltilir ve onları işlevsiz hale getirirler. Bazı monoklonal antikorlar ise kanser hücrelerinin üzerinde bulunan proteinleri işaretlemeye yöneliktir. Bağışıklık sistemi bu işaretleri bulur ve onlarla savaşarak yok etmeyi hedefler.

Bazen de bağışıklık sistemi olması gerektiği gibi çalışmaz. Herhangi bir nedenden dolayı farklı çalışır. Kanser hücreleri ile bu nedenden dolayı savaşmaz. Kanser tedavisinde bazı immünoterapi yöntemleri direkt olarak bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Söz konusu çalışma bozukluğunu gidererek, kanser ile savaşımın başlamasını olanaklı hale getirir. Günümüzde immünolojide en çok bu yöntem uygulanmaktadır. İmmünoterapide bu yöntemin adına İmmün Kontrol Noktası Engelleyicileri denmektedir: İmmune Check Point İnhibitors olarak da bilindiğini belirtelim.

Bu yöntem ülkemizde de kullanılmaktadır. Özellikle etkili olduğu kanser türleri: Baş – boyun, mesane, akciğer, Lenfoma, Melanom… şeklinde sıralanmaktadır. Farklı kanser tedavisi türlerinde de çok başarılı sonuçlar elde edildiğini belirtelim. Araştırmalarınızı bu yönde yapabilirsiniz.

■ T-Hücre Tedavileri: T hücrelerini, akyuvarların bir alt grubu olarak tanımlayabiliriz. İmmünoterapide bu yöntem şu şekilde uygulanır: İlk olarak hastanın kanında bulunan T hücreleri toplanır. Sonrasında laboratuvar ortamında, karmaşık işlemlerden geçirilerek reseptörlerle donatılırlar. Bu sayede T hücreleri, kanser hücrelerini tanıyabilen bir hal alır. Sonrasında çoğaltılan T hücreleri, ardından vücuda tekrar verilir. Bu sayede vücutta çok güçlü T hücrelerinin olduğu bir kan dolaşımı gerçekleşmeye başlar. Söz konusu güçlü T hücreleri, vücutta dolaşırken kanser hücreleri ile karşılaştıkları anda onları tanır ve hemen yok ederler. Bu yöntem ülkemizde kullanılmaya başlanmamış olmakla birlikte, kan ve ilik kanseri türlerinde çok etkili sonuçların elde edildiğini de belirtelim.

■ Onkolitik Virüs Tedavileri: İmmünoterapi yöntemlri arasında yer alan onkolitik virüs tedavisinde, genetik virüsler modifiye edilir ve kanser tedavisinde kullanılmaya başlanır. Söz konusu virüsler sağlıklı hücrelere değil, kanser hücrelerine yerleşirler. Ve onların tahribini gerçekleştirmek üzere programlanmıştırlar. Elde edilen sonuçların çok başarılı olduğunu da belirtmemiz gerekir. İlk kez 2015 yılında Malign Melanomalı hastalarda kullanılmaya başlanan bu yöntem hala da kullanılmaya devam ediyor olup, bazen kemoterapi ilaçları ile bazen de immun kntrol noktası engelleyicileri ile kombine şekilde hastaya uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

■ Kanser Aşıları: Kanser aşıları tıpkı, bildiğimiz aşılar gibi çalışır. Bağışıklık sistemine kanser hücreleri tanıtılır. Sonrasında da karşısına çıkan kanser hücrelerini yok eder. Günümüzde kullanılan onaylı tek aşının prostat kanseri aşısı olduğunu belirtelim. Farklı kanser türleri için de farklı tür aşılardan olumlu sonuçlar elde edilmeye başlanmış olup, yakında onların da ticari kullanımının gerçekleşmesi beklenmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası