Kalp Ve Damar Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Kalp ve damar sağlığını koruyarak, daha kaliteli yaşamak, ve ömrünüzü uzatmak elinizde. Ancak merak edilen asıl soru bu noktada, kalp ve damar sağlığını korumak için ne yapmalıyız, kalp ve damar sağlığını korumak için neler yapmalıyız… Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz ederek, neler yapabileceğinizi anlatacağız…

Kalp Ve Damar Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?
Kalp Ve Damar Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

• Kalp ve damar sağlığı için, bunun yanında kanserden korunmak için, tütün ürünlerinin kullanımından vazgeçmeniz gerekmektedir. Nikotin başta olmak kaydı ile çok sayıda kimyasalı vücudunuza almanız dolayısı ile, hem kalp; ve hem de akciğerleriniz ile, diğer organlarınız zarar görecektir. Bundan dolayı, sigara, elektronik sigara kullanmayıp, kullanılan ortamlarda da bulunmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

• Özellikle gençler; ve çocuklar ile, sağlık durumu müsait olanların, günde ortalama bir saat egzersiz yapmaları önerilmektedir. Yapılan egzersizin, hafif tempolu koşu, yürüyüş, tenis, yüzme, bisiklete binme, bahçe işleri… gibi egzersizler arasından seçilmesi önemlidir. Bu sayede hem kalp ve damar sağlığı korunmuş olur, hem de kas, kemikler, eklemler sağlıklı olur. Bununla da kalmayan egzersiz, psikolojik rahatlamayı sağlayıcı etki göstermektedir.

• Kalp ve damar sağlığı için beslenmenin de çok önemli olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Bu nedenle diyetinizde, her gün farklı meyve, ve sebzeler bulundurmalı, tam tahıllı yiyecekleri tüketmeli, beyaz etten, fındık, badem, ceviz gibi sağlıklı yağlardan oluşan kuruyemişleri yararlanmalısınız. Yiyecek; ve içeceklerinizde şeker; ve tuzdan, kırmızı etten, trans yağlardan uzak kalmakla birlikte, az yağlı süt; ve yoğurtları bol miktarda tüketmelisiniz.

• İdeal kilonuzu mutlaka korumalı, fazla kilo almamalısınız. Sizin alacağınız fazla kilo, tükettiğiniz fazla kalori anlamına gelmektedir. Ve bu durum, vücutta yağ depolanmasına neden olur. Eğer tükettikleriniz daha çok protein ağırlıklı olursa, depolanan yağdan çok kas olacaktır. Kas ise metabolizmanın sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Kısacası, kalp ve damar sağlığı için mutlaka ideal kilınuzu korumayı bilmeli, gerekirse bunun için egzersiz yapmalısınız.

• Tansiyon kontrollerinizi düzenli olarak yapmayı unutmamalısınız. Eğer yüksek tansiyon sorununuz varsa, bunu erken teşhis ettirebilir, ve önlemini alırsanız, kalp krizi geçirme riskini, bu önerilere uymamanız halinde olacağından çok daha aza indirgeyebilirsiniz. Yüksek tansiyonun oluşmaması için ideal kiloda kalmak, tuzlu yiyecekler tüketmemek, egzersiz yapmak önemlidir; ancak bir de, tansiyonunuzu aralıklı olarak takip etmeniz gerekir. İdeal tansiyonu öğrenmek için doktorunuza başvurmalı, sonrasında ise, edineceğiniz tansiyon aleti ile tansiyonunuzu çok sık olmamak kaydı ile ölçmelisiniz.

• Kalın; ve sert yapılı birikim olarak tanımlanabilen kolesterol, kanda bulunan diğer maddelerle birleşerek damar tıkanıklığı, damar esnekliğinin azalması… gibi pek çok probleme neden olabilmektedir, ve pek çok kişi farkında olmasa da vücudunda kolesterol ile yaşamını devam ettirmektedir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, kolesterolden, beslenmenize dikkat ederek kurtulabilirsiniz. Az yağ, çok lif tüketimi sayesinde kendinizi bu riskten kurtarabilmenizin yanında, eğer ailenizde kalp ve damar sağlığı sorunu olanlar varsa, yaşı 11’den büyük olan çocuklarınızı da yanınıza alarak, bir kolesterol tahlili yaptırmanızda da büyük yarar görülmektedir.

• Diyabetin de kalp ve damar sağlığını tehdit ettiğini unutmamalısınız. Bu nedenle, kolesterol gibi diyabet testi de yaptırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu kolay bir işlem olup, bunun yanında düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ile, kalp ve damar sağlığını tehdit eden diyabetten kendinizi koruyabilirsiniz.

One Response

  1. yunus 05 Mart 2018

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası