Kalp Sağlığını Etkileyen Faktörler

Bir insanın sağlıklı yaşaması için ihtiyacı olan en önemli şey kalp sağlığını korumaktır. Sağlıklı yaşam için dikkat edilmesi gereken şeylerle kalp sağlığını korumak bir yere kadar mümkündür. Ancak kalp sağlığını etkileyen faktörleri bilerek, onlardan uzak durmak da yapılması gereken bir diğer şeydir. Kalp sağlığına zararlı yiyecekleri bilir ve tüketmezseniz, çok daha sağlıklı bir kalp ile ömrünüzü geçirebilirsiniz. O halde, kalp sağlığı için bilmemiz gerekenleri gözden geçirelim.

Kalp Sağlığını Etkileyen Faktörler

■ Zararlı alışkanlıklar arasında yer alan sigara ve alkol, vücudumuza genel olarak zarar verdiği gibi, pek çok hastalığın nedeni olduğu gibi, kalp sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

■ Kalp sağlığına zararlı yiyecekler arasında yağlı ve tuzlu yiyecekler de yer almaktadır. Çok yemek zaten başlı başına bir problemdir. Bununla birlikte kalp sağlığı için gece yemek yemek de zararlıdır. Yağlı ve tuzlu yemekler tüketmek, kolesterolü arttırarak kilo alımına neden olur. Bu da karaciğer yağlanmasını beraberinde getirir. Bu nedenle, ne yediğinizi bilerek yiyin.

■ Uyku düzensizliği, kalp sağlığını etkileyen faktörlerden bir diğeridir. Günde 6 – 8 saat arası uyku yeterlidir. Sadece az uyumak değil, çok uyumak da kalp sağlığına zarar verir. Kalp yetmezliği problemi dahi görülebilmektedir.

■ Bazen iş, bazen de özel hayatınızda ortaya çıkan stresin de kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Stres ve sıkıntılı anlarınızda nefes alış verişlerinizin hızlandığını ve kalbinizin hızlı attığını fark edebilirsiniz ki bu durum kalp sağlığınıza vermiş olduğunuz zararla doğru orantılıdır. Eğer yoğun stres altındaysanız, belirli aralıklarla kalp sağlığı kontrolünüzü yaptırmalısınız.

■ Spor yapmak kalp sağlığınızı korurken, yapmamak da zarar verir. Spor yaptığınızda kaslarınız çalışmaz. Ancak spor ile kalp kaslarınız dahi çalışır ve kalbinizin düzenli kan pompalaması olanaklı hale gelmiş olur. Bu durum beraberinde sağlıklı yaşamı getirir.

■ Kahve, çikolata ve çay içerisinde bulunan kafeinin de kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ritim bozuklukları ve çarpıntıya sebebiyet verir. Ayrıca fazla kafein tansiyon için de iyi değildir. Bu nedenle, özellikle kalp sağlığı ile ilgili sorunlarınız varsa, kafein tüketimini sınırlandırmalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası