Kalp Krizi Neden Olur?

Son zamanlarda sık sık, kalp krizi dolayısı ile hayatını kaybeden, ve bunun öncesinde bir kaç kere hastaneye gitmesine rağmen, kalp krizi sorununun görülemediği kişileri anlatan haberleri okuyoruz… Bu kişiler genellikle gençler oluyor; çünkü bilinene göre, kalp krizini gençler, yaşlılara oranla daha az tolere edebiliyor. Peki kalp krizi neden olur? Kalp krizinin sebepleri var mıdır, yoksa bu aslında bir hastalık mıdır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde kalp krizinin sebeplerini bulabileceksiniz…

Kalp Krizi Neden Olur?

• Kalp krizine en çok kalıtsal etkenler zemin hazırlıyor. Eğer yakın bir akrabanızda kalp hastalıkları söz konusu ise hemen doktora gidip, rutin kontrollerinizi yaptırmalısınız. Akrabalık derecesinin yakınlığına göre, kalp krizi riskinin de arttığını belirtelim.

• Yazımızın başında sözünü etmiş olduğumuz, hastaneye farklı şikayetlerle giden, ancak sorunu tesbit edilemeyen; ve evine gittiğinde kalp krizi geçiren gençlerin geneli erkek. Bunun bir nedeni var: Erkekler, daha erken yaşlarda kalp hastalıkları ile karşılaşıyor. Bu nedenle, erkekseniz, basit fiziksel hareketler yaptığınızda dahi nefes darlığı, göğüs sıkışması, baş dönmesi… gibi şikayetler yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmeniz önerilmektedir.

• Kalp kaslardan oluşan bir yapı olup, vücudumuzdaki kasların sağlıklı olabilmesi için de düzenli çalıştırılması gerekmektedir. Bunun için düzenli egzersiz şarttır. İşte bu nedenle, kalp krizinin sebepleri arasında, hareketsiz yaşamın da yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

• Kalp hastalıkları genellikle, yaşın ilerlemesi ile daha sık karşımıza çıkar hale geliyor. Öyle ki, erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş, kalp hastalıklarının görülme sıklığının arttığı yaşlar olarak belirtiliyor. Bununla birlikte, 65 yaşından sonraki kalp krizi vakalarının ölüme daha yakın olduğunu da belirten istatistikler bulunmaktadır. Bu nedenle, yaş ilerledikçe, kalp hastalıklarına dair kontrollerin daha sık yapılması önerilir.

Kalp Krizi Neden Olur? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası