Vulva Ağrısı Nasıl Geçer?

Vulva ağrısı, vajinanın; yani genital bölge dış dokusunun ağrısı olarak tanımlanmakla birlikte, söz konusu bölge çok hassas olduğu için vulva ağrısı da çok rahatsız edici bir durumdur. Pek çok kadın hayatında en az bir kere vulva ağrısını yaşar. Peki vulva ağrısı nedenleri nelerdir? Vulva ağrısı nasıl geçer? İşte bu soruların merak ettiğiniz yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Genellikle 20 – 40 yaş arası kadınlarda görülen vulva ağrısının bir kaç farklı çeşidi bulunmaktadır.
– Yaygın vulva ağrısı bir anda ortaya çıkar ve aylarca da devam edebilir.
– Lokalize vulva ağrısı genellikle sabit bir bölgede ortaya çıkar ve adet döneminin başlamasının öncesinde şiddetini arttırır.
– Vestibul vulva ağrısı tam vajinanın girişinde hissedilmektedir.
– Siklik tip vulva ağrısı ise adet döneminin öncesinde şiddetlenir ve genellikle adet dönemi ile birlikte de sona erer.

Vulva Ağrısı Nedenleri

Vulva ağrısı nedenlerinin kanser ile ya da partner ile birliktelikten dolayı veya bulaşıcı nedenlerle ortaya çıkmadığını belirtmeliyiz. Ancak, tam olarak nedenler hakkında bilgi sahibi de değiliz. Yine de uzmanların vulva ağrısı nedenleri arasında etken olduğunu düşündükleri unsurlar şu şekildedir:

■ Sık sık mantar enfeksiyonu ile karşılaşyorsanız, vulvada bulunan sinirlerin hem hassaslaşması; hem de bölgede bulunan liflerin artışına bağlı olarak görülebilir.
■ Vulvada bulunan sinir ve sinir uçlarının hasar görmesi de vulva ağrısına neden olabilir: örneğin bisiklete binmek, ata binmek, partnerle olan birliktelik sırasında yeterli ıslaklığı hissedememek, doğum… gibi etkenlerden söz edilebilir.
■ Fibromiyalji ya da bağırsak irritabi sendromu gibi kronik bazı ağrı türleri de vulva ağrısı nedenleri arasında yer alabilir. Ki böyle bir durumda vulva ile ilgili bir sıkıntı yoktur.
■ Vulva deodorantı, sabunlar ya da jeller bölgeye alerji yapabilir. Enfeksiyon ya da irritabi problemlere de sebep olabilir ve bu durumların tamamı da vulva ağrısını beraberinde getirebilir.
■ Doğum kontrol hapları, adet düzenleyiciler ya da farklı diğer hormon tedavisi uygulamalarının da vulva ağrısına neden olabileceği görülmüştür. Ancak bu durum net olarak kanıtlanmış değildir.

Söz konusu vulva ağrısının yaşam şeklinizi ya da partnerinizle olan ilişkinizi etkilemeye başladığını düşündüğünüz anda doktorunuzla konuşun. Vulva ağrısı nedenlerini araştırarak çözmeye çalışacaktır. Bunun için sizden bazı testler isteyebilir. Gerekli tahlillerinizi yaptırmalısınız.

Vulva Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer vulva ağrısı nedenleri alerjiye ya da enfeksiyona bağlı ise sorun doktorunuz tarafından kolaylıkla çözülecektir. Ancak sebep bulunamazsa, önlemeye yönelik önlemler almanız gerekecektir.

■ Doktorunuzun önerdiği, cildinize sürebileceğiniz merhemleri ve kremleri kullanabilirsiniz.
■ Bazı antidepresanlar da çözüm olabilir. Düşük dozlu olmaları koşulu ile doktorunuz verirse kullanabilirsiniz.
■ Bölgedeki kasların kuvvetlenmesine yönelik yapılan sensörlerle tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.
■ Bölgedeki kas spazmlarını gideren masajlar uygulayabilirsiniz.
■ Hangi yanlış davranışınızın vulva ağrısına neden olduğunu çözerek o davranışlardan uzak durabilirsiniz.
■ Çok nadir olarak, bu yöntemlerin hiç birinin sonuç vermediği durumlarda, vajina girişine cerrahi operasyon uygulanarak, problem yaratan dokunun alınması sağlanabilir.
Tüm bunlarla birlikte, vulva ağrısına kesin çözüm niteliğinde bir tedavi halen yoktur. Ancak rahatlamak için alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır:

■ Çamaşırlarınızın %100 koton olmasına dikkat edin ve elinizden geldiğince çamaşır giymeden uyumaya çalışın.
■ Kıyafetlerinizin dar olmamasına dikkat edin.
■ Vulva temizliğinde su haricinde sabun, şampuan, jel ya da deodorant kullanmayın. Bu bölge kendi kendini temizleyebilme yeteneğine sahiptir.
■ Günlük ped ve tampon kullanımı gerçekleştirmeyin.
■ Vajinada kuruluk sorununuz varsa, partnerinizle birlikte olmadan önce kayganlaştırıcı kullanmayı deneyin.
■ İdrar yaptıktan sonra vulvayı nazikçe, önden arkaya doğru temizleyin ve ardından da nazik bir şekilde kurulayın.
■ Vulva ağrısı çok şiddetliyse ya da bölge hassas ise soğuk jel pedleri kullanın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası