Vajinal Mantar Nedir?

Kadınların başının belası olan vajinal mantar kendini, koyu renk, bozulmuş süt gibi gelen sık akıntı ve kaşıntı ile belli eder. Özellikle kaşıntının, dayanılmaz etkisi görülebilmektedir ve genellikle de bu nedenle doktor tedavisine gerek duyulur. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, vajinal mantar neden olur, vajinal mantar nasıl geçer gibi soruların yanıtlarından da söz ederek, detaylı şekilde vajinal mantar hakkında bilgi aktarımında bulunmaya çalışacağız.

Vajinal Mantar Nedir?

Kadınların vajina bölgesinde, belirli miktarda bakteri ve mantar her zaman mevcuttur. Yararlı bakteriler, mantarı kontrol altında tutar ve büyümesini engellerler. Ancak bir zaman sonra azalan bu bakteriler, mantarı engelleyemez duruma geldiğinde, büyüyen mantar, vajinal mantar halini alır.

Vajinal Mantar Neden Olur?

■ Doğum kontrol hapı kullanmak
■ Antibiyotik kullanmak
■ Şeker, tatlı ve tatlandırıcı kullanımını üst düzeyde gerçekleştirmek
■ Islak ped, çamaşır, mayo kullanımını uzun süre gerçekleştirmek; dar pantolon giymek
■ Hamilelik dönemi
■ Rahim içi cihazı kullanımı gerçekleştirmek
■ Şeker hastalığı

gibi unsurların, vajinal mantar nedenleri arasında sayılması söz konusudur. Bununla birlikte, vajinal mantar türü olan Candida’nın, karanlık ve nemli ortamlarda geliştiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Bu nedenle, kullanacağınız çamaşırların naylon ya da sentetik olması yerine pamuklu olmasına özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Vajinal Mantar Nasıl Geçer?

Vajinal mantar belirtilerini hissettiğiniz anda, yani akıntınız arttığında, akıntının rengi koyu ve kıvamı bozuk süt gibi olduğunda; kaşıntı hissetmeye başladığınızda mutlaka doktora gitmeli; sorunun gerçekten vajinal mantar olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer daha önce aynı sorun ile karşılaşmış iseniz bu konuda hem bilgi sahibisiniz demektir; hem de doktorunuz tarafından size verilen tedavi yöntemlerini uygulayarak, önceden olduğu gibi problemden kurtulabilirsiniz.

Problemin varlığından emin olduğunuz andan itibaren, tedavi sürecinde, partnerinizle birlikte olmayı kesmelisiniz. Çünkü ilişki, hem sizin tedavi sürecinizi uzatacak; hem de sorunun partnerinize de bulaşması durumu söz konusu olacaktır.

Vajinal mantar tedavisini olduğunuz sırada, ateş, kramp, titreme… gibi farklı problemlerle karşılaşırsanız, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu gibi bir durum sizin farklı bir mantar türü ile karşı karşıya olduğunuzun göstergesi olabilir.

Vajinal Mantar Nasıl Önlenir?

Bu probleme neden olan faktörleri ortadan kaldırarak, problemin kendisinden de kurtulabilirsiniz. Yapmanız ve dikkat etmeniz gereken şeyleri şu şekilde özetleyebiliriz:

■ Tayt ve dar pantolon kullanımını çok sık gerçekleştirmeyin.
■ Çamaşırlarınızı naylon ya da sentetik değil, pamuklu kumaşlardan yana olacak şekilde kullanın.
■ Vajinanın içine ya da dışına, parfümlü pudra, şampuan ya da krem değdirmeyin.
■ Ped, mayo ya da çamaşırlarınızı uzun süre ıslak kullanmayın.
■ Vajinal mantarın bulaşıcı olduğunu unutmayın. Partnerinizin de bu anlamda sorunu olmadığından emin olmadan herhangi bir ilişkiye girmeyin.

Eğer eşinizle aynı anda kaşıntı ve akıntı şikayetleri yaşıyorsanız, doktorunuza birlikte gidin ve tedaviyi de birlikte uygulayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası