Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Kadınları ilişki sırasında rahatsız eden vajinal kuruluk, bu anlamda pek çok olumsuzluğu da beraberinde getirmekte ve kadın partneri ile birlikte olmayı reddedebileceği gibi, partnerin de kadına olan ilgisi azalabilmektedir; çünkü kadın zevk alamayabileceği gibi, mutlu da edemeyebilmektedir. Peki önemli bir sorun olduğunu anlayabildiğimiz vajinal kuruluk neden olur? Sizlere ilerleyen bölümlerde, vajinal kuruluğun nedenlerinden söz etmeye çalışacağız.

Vajinal Kuruluk Neden Olur?

■ Menopoz, vajinal kuruluğun nedenleri arasında kendisine önemli bir yer edinmiş bulunuyor. Menopoz öncesine göre, sonrasında daha sık görülen vajinal kuruluk, azalan Östrojen seviyesine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Vajina duvarı inceldiği için, partner ile birliktelik sırasında kullanılabilecek olan silikon kayganlaştırıcılar, sorunun çözümüne yardımcı olabilecek niteliktedir.

■ Sadece menopoz döneminde değil, öncesinde de görülebilen vajinal kuruluk, genellikle doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü doğum kontrol hapları, vücudun ürettiği hormonları baskılayarak, suni hormonların vücutta yayılımını sağlamaktadır. Bununla birlikte Östrojen ve Testesteron hormonu seviyeleri bozulur. Söz konusu durum menopoz etkisine neden olabilir. Vajinal kuruluk hakkında doktorunuzu bilgilendirerek, farklı bir doğum kontrol hapı ile değişim talebinde bulunabilirsiniz. Böylece hormon seviyelerinde değişim mümkün olacaktır.

■ Vajinal kuruluğa neden olan ilaçlar da vardır. Özellikle soğuk algınlığı ve grip, kış aylarında sık karşılaşılan hastalıklardır ve vücutta su kaybına neden olurlar. Bununla birlikte, bu problemlerden kurtulmak için kullanılan ilaçların da vajinal kuruluğa neden olan ilaçlar arasında yer aldıklarını belirtmemiz gerekir.

■ Pek çok kadın, temizlik adına, sadece vajinaya özel üretilmiş jelleri, ürünleri kullanmaktadır. Bu ürünler pek çok olumsuzluğa sebep olurlar. Bu olumsuzluklar arasında yer alan en hafif şey de vajinal kuruluktur. Söz konusu ürünlerin yumurtalık kanserine, bulaşıcı hastalıklara daha açık olmaya neden olduğu belirtilmektedir. Hem de zaten vajina kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. Herhangi bir ürün kullanmanıza gerek yoktur.

■ Yeni doğum yapmış olmak, Östrojen seviyesini baskılayacağı için, emzirmek ise prolaktin hormonunu arttırdığı için vajinal kuruluk söz konusu olmaktadır. Prolaktin Östrojen ve Testesteron seviyelerini baskıladığından dolayı vajinal kuruluk ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, silikon kayganlaştırıcıları, ilişki sırasında kullanabilirsiniz.

■ Sağlığa pek çok olumsuz etkileri bulunan sigara, vajinal kuruluk nedenleri arasında da yer almaktadır. Çünkü sigaranın Östrojen hormonunu baskılama özelliği vardır. Aynı zamanda dolaşımı da olumsuz etkilediği için vajinaya yeterli oksijeni de sağlamamaktadır. Bu nedenle sigarayı bırakmayı ya da azaltmayı düşünerek bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası