Vajina Kaşıntısının Sebepleri

Pek çok kadının zaman zaman rahatsız olmasına neden olan vajina kaşıntısı, bazen kullanılan alerjik etkili kimyasal maddeler, bazen karşı cins ile birliktelik dolayısı ile ortaya çıkar. Vajina kaşıntısının sebepleri bazı cilt hastalıkları olabileceği gibi, bir takım kanserler de bu soruna neden olabilir. Ancak genellikle çok korkulacak bir sorun yoktur… Altında bir önemli neden yattığını düşünüyorsanız; ya da vajina kaşıntısına ağrı, yanma, şişlik gibi unsurlar da eşlik ediyorsa doktora gidebilirsiniz. Vajina kaşıntısına doğal çözüm önerileri de bulunmaktadır. Kısacası, her kadının, hakkında bilgi sahibi olması gereken bir konudur vajina kaşıntısı. İşte vajina kaşıntısı hakkında bilmeniz gereken her şey…

Vajina Kaşıntısının Sebepleri

■ İçeriğinde, vücut için alerjik etki bulunduran kimyasalların olduğu maddeler, örneğin temizleyiciler vajina kaşıntısına neden olabilir. Bu durum sadece vajinada değil, vücudun farklı bölgelerinde de döküntülü kaşıntılar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Söz konusu maddelerin bölgeyi tahriş etmesi dolayısı ile ortaya çıkar. Peki vajina kaşıntısının sebepleri arasında yer alan kimyasallar genel olarak nelerdir?

– Kokulu tuvalet kağıtları
– Çamaşırları yıkarken kullanılan yumuşatıcılar.
– Çamaşırların temizliğinde kullanılan deterjanlar
– Herhangi bir amaçla kullandığınız merhemler ve kremler
– Vajinanın güzel kokmasını sağlayan spreyler
– Vajina temizliğinde kullanılan sabunlar
– İdrarınız da vajina kaşıntısına neden olabilir. Eğer üreme yolları ile ilgili bir probleminiz ya da diyabet sorununuz varsa vajina kaşıntısının sebepleri arasında bu maddeden söz edilir.

■ Atopik dermatit olarak bilinen egzama, daha çok astım ve alerji problemi olan kişilerde görülmekte olup, kızarıklık, kaşıntı ve döküntüler vajina kaşıntısına eşlik edebilmektedir. Sedef hastalığında da vajina kaşıntısından söz edilebilir. Kısacası cilt hastalıklarının bazılarının vajinaya kadar ulaşabilmesi durumu söz konusudur.

■ Mantar da vajina kaşıntısının sebepleri arasında yer almakta olup, aslında candida her vajinada bulunmaktadır. Ancak antibiyotik alımları ile birlikte, iyi bakteriler de kötü bakterilerle birlikte vücuttan atılır. Söz konusu atılan yararlı bakteriler candidanın kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle maya mantar türü ortaya çıkar ki bu da vajina kaşıntısını beraberinde getirir. Her kadının hayatının bir bölümünde görülen bu problem, her 4 kadından 3’inde mevcuttur.

■ Vajinada bulunan iyi ve kötü bakteriler arasındaki dengesizlik bakteriyel vajinöze de sebep olabilir. Bakteriyel vajinöz her zaman vajina kaşıntısı ya da farklı bir belirti vermeyebilir. Ancak belirti verdiğinde, kaşıntıya ek olarak kötü kokulu gri beyaz, köpük kıvamında akıntıdan da söz edilir.

■ Partnerinizle korunmasız şekilde yaşamış olduğunuz birliktelik dolayısı ile de vajina kaşıntısına maruz kalabilirsiniz. Bazı hastalıkların bulaşmasına neden olabilecek olan bu durumda, bulaşabilecek hastalıkları şu şekilde özetleyebiliriz.

– Trikomonos Vajiniti
– Genital Herpes
– Bel Soğukluğu
– Genital Siğiller
Söz konusu bu hastalıklar, sadece vajina kaşıntısı ile kalmaz; beraberinde sarı ya da yeşil akıntıyı ve idrar sırasında yanmaları da getirir.

■ Menopoz da bazı kadınlarda vajina kaşıntısına neden olabilir. Bunun sebebi, azalan östrojen hormonunun vajinada kuruluk yapmasına bağlıdır. Eğer buna yönelik tedavi yapılmaz ise vajina kaşıntısı şeklinde kendini belli edebilir.

■ Çok yaygın olmasa da vajina kaşıntısının sebeplerinden bir diğeri de strestir. Fiziksel ya da duygusal stres, beraberinde, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda, vajina kaşıntısına neden olan enfeksiyınların oluşmasına sebep olabilir. Ortaya kaşıntı problemi çıkabilir.

■ Vulva kanseri de nadir görülen, vajinanın dış kısmında ortaya çıkan bir problemdir ve vajina kaşıntısına, bununla birlikte ağrıya ve yoğun kanamaya sebep olabilir. Erken teşhis ile etkin tedavi süreci söz konusu olacaktır. Ancak vulva kanserinin erken teşhisi için en az bir senelik jinekolojik muayene gerekmektedir.

Vajina kaşıntısının günlük yaşam kalitenizi ya da uykunuzu etkilemesi, bir haftadan uzun süreli olması ya da bazı belirtiler ile birlikte görülmesi halinde bir Jinekoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Tedavi için bazı yollar izleyebilir. Genellikle çok ciddi sorunlara sebep olmadığından dolayı, korkarak doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Vajine kaşıntısına eşlik etmesi muhtemel şu belirtiler sizi doktora sevk etmelidir:

– Vajina akıntısı
– İdrar sırasında yanma ve zorlanma
– Vajinada şişlik ve kızarıklıklar
– Vajinada hassasiyet ya da ağrı hissi
– Vajinanın dış kısmında kabarcıklar
– Partnerinizle birlikte olduğunuz zamanlarda hissettiğiniz ağrı

Vajina kaşıntısı için doktorunuza gittiğinizde ilk olarak size kaşıntının ne zamandan beri devam ettiğini ve ne kadar şiddetli olduğunu soracaktır. Sonrasında bir muayene talep eder. Bu sırada incelemeler yapabileceği gibi eldiven ile içeriden kontrol de gerçekleştirebilir ve karnınıza baskı yapabilir. İdrar ve kan tahlili isteyebileceği gibi, cilt doku örneği alarak tahlil ettirebilir.

Tedavi için doktorunuz ilk olarak vajina kaşıntısının sebebini bulacaktır. Ardından haplar, kremler, merhemler ya da antibiyotik kullanımı gerçekleştirmenizi önerebilir. Bazı vajina kaşıntısı türleri ise kendi haline bırakılır ve geçmesi beklenir. Her ne olursa olsun doktorunuzun önerilerine uymanız gerekmektedir. Sorunu evde kendiniz çözmek isterseniz de şu yöntemlerden yardım alabilirsiniz:

Vajina Kaşıntısına Doğal Çözüm

■ Hijyeni hayatınızın baş köşesine yerleştirmelisiniz. Yaşam tarzınız ve kullanmakta olduğunuz eşyalar hep buna yönelik olmalıdır.
■ Vajina kaşıntısı probleminin çözümüne ulaşana kadar partnerinizle birliktelik yaşamamalısınız.
■ Partnerinizle birlikte olacağınız zamanlarda korunma yöntemlerinden yararlanın.
■ Bol bol yoğurt tüketerek mantar enfeksiyonu riskini azaltabilirsiniz.
■ Kullandığınız çamaşırlar pamuklu olmalı ve her gün değiştirmeye dikkat etmelisiniz.
■ Egzersiz ya da yüzme sonrasında çamaşırlarınızı değiştirmeli, ıslak ya da nemli kalmasına izin vermemelisiniz.
■ Duş jeli ve vajina bölgesini güzel kokutan ürünlerin kullanımından kaçının.
■ Banyo köpüğü, sabun ve kokulu tuvalet kağıdı kullanmayın.
■ Vajina temizliği sırasında hafif bir temizleyici ve ılık sudan yardım alın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası