Menopozun İşaretleri

Günümüzde, gerek işlimsel değişimler, gerek GDO’lu gıdaların tüketilmesine bağlı olduğu uzmanlar tarafından belirtilen, menopoz yaşı değişimleri söz konusudur. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 45 – 48 aralığında değişiklik gösterirken, 18 yaşında da menopoza girenler olduğu gibi, 55 yaşında hala menopoza girmemiş olan kişiler de bulunmaktadır. Peki menopozun belirtileri nelerdir? Yazımızda sizlere, menopozun belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan menopozun belirtileri, ve menopozun işaretlerinden söz etmeye çalışacağız…

Menopozun Belirtileri Nelerdir?

Menopozun belirtileri arasında ilk olarak sıcak basmalarından söz etmeliyiz. Menopoza girmiş olan kadınların, kışın en soğuk günlerinde dahi kapı pencere açık oturduklarını görebilirsiniz. Bu nedenle, sıcak basmaları menopozun işaretleri arasında yer almaktadır. Ancak elbette tek başına sıcak basması, menopoza girdiğinizin göstergesi de değildir.

Menopoz öncesi kişiler zaman zaman duygusal değişimler de yaşayabilirler. Örneğin, sık sık ağlama nöbetleri; ya da, üzülmeniz gereken şeylere aldırış etmemeniz sizin için menopozun belirtileri arasında yer alabilmektedir. Gereksiz gerginlik, sinirlilik hali gibi, hiç olmadığınız kadar sakin olmanız gibi pek çok unsur, sizde menopozu gösterebilir. Ve sizin duygusal olarak ne tür değişimler gösterdiğinizi en iyi siz; ya da yakın çevreniz fark edebilir.

Göğüs ağrısı, genellikle kadınlarda adet dönemi öncesinde, aylık döngünün yaklaşmasının habercisi olarak gözlemlenir. Farklı sağlık sorunlarını da haber verebilir iken, menopozun belirtileri arasında da yer alabilmektedir.

Siz, ya da eşinizde herhangi bir problem bulunmamasına karşın, bir türlü bebek sahibi olamıyorsanız, en azından bu konuda problem yaşıyorsanız, menopoz sizin için, şüphelenilmesi gereken durumlar arasında yer alabilmektedir.

Siz yeme – içmenizde herhangi bir değişimde bulunmuyor olsanız dahi, zaman zaman kilo değişimleri yaşamanız, kilo almanız; ya da vermeniz, sizin için menopozu işaret edebilmektedir.

Eşinizle fiziksel birliktelikte sorun yaşamanız, isteksizlik haliniz, libidonun düşmesine bağlı olabileceği için menopoz işaretleri arasında yer alabilir.

Aylık adet düzeni kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Siz 28 gün arayla, bir arkadaşınız 35 gün ara ile adet görebilir. Ancak, sizin 28 gün ara ile yaşadığınız adet döngüsü 40 gün araya çıkıyor, ya da 7 güne düşüyorsa, bu durumun bir problem olarak değerlendirileceğini unutmamalı, doktorunuza başvurmalısınız.

İdrar yolu enfeksiyonları ile zaman zaman karşılaşıyorsanız, ya da bölgede kuruluk hissediyorsanız, jinekolojik olarak incelenmenizin gerekli olduğu bir dönemde olabilirsiniz.

Eklem ağrılarının da menopozun belirtileri arasında yer alabileceğini bilmelisiniz. Ancak yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi tekrar hatırlatma gereği duyduğumuz nokta, menopozun işaretleri arasında saymış olduğumuz tüm bu unsurların, tek başlarına farklı şeyler de işaret edebildikleridir. Bu nedenle menopozdan şüphelenmenizin de gerekli olduğu bu gibi durumlarda, doktorunuz ile iletişime geçip, düzenli kontrollerinizi yaptırmanız önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası